Заседанието на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти бе открито в 10.15 часа. То беше проведено при наличието на необходимия кворум членове на Управителния съвет и беше ръководено от госпожа Снежана Тодорова – председател на УС на СБЖ.
Заседанието на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти бе открито в 10.15 часа. То беше проведено при наличието на необходимия кворум членове на Управителния съвет и беше ръководено от госпожа Снежана Тодорова – председател на УС на СБЖ.
Присъстваха 11 членове на Управителния съвет: Снежана Тодорова – председател на УС на СБЖ, Борислав Костурков, Валентин Колев, Валерий Тодоров,Велиана Христова, Веселин Константинов, Васил Сотиров, Георги Калагларски, Емил Розов, Ивайло Диманов иСветлана Каменова.
Отсъства: Любомир Пеевски, Розита Попова и Светослав Терзиев.
Присъстваха и: Венка Ризова – председател на Контролния съвет на СБЖ, Георги Добрев, правен консултант на СБЖ и Росица Пантева, главен счетоводител на СБЖ
Заседанието премина при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане на подготовката за общото отчетно-изборно събрание и разглеждане на финансов отчет и проектобюджет на СБЖ за 2020 година.
2. Обсъждане на проекто-договор за наем на Блок 2 на МДЖ Варна с фирма „Роял Клуб“ ЕООД.
3. Разни.
/Предложеният дневен ред бе приет единодушно от присъстващите на заседанието членове на Управителния съвет/.
По точка 1 – Обсъждане на подготовката за Общото отчетно-изборно събрание и разглеждане на финансов отчет и проектобюджет на СБЖ за 2020 година.
1.1.След като изслуша госпожа Росица Пантева, главен счетоводител на СБЖ , която запозна присъстващите с параметрите на отчета и проекто-бюджета на СБЖ и отговори на поставените въпроси УС НА СБЖ РЕШИ:
1.1. Внася за приемане от Общото събрание отчет за изпълнение на бюджета за 2019 година и проекто-бюджет на СБЖ за 2020 година.
1.2. Отчетът за изпълнението на бюджета за 2019 година, проекто-бюджета на СБЖ за 2020 година и обяснителната записка да бъдат на разположение за четене от делегатите на Общото събрание на СБЖ на 6 март,/петък/ 2020 година в 10.00 часа.
1.3. Госпожа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ да подготви Отчет на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти, който да е на разположение за четене от членовете на УС на СБЖ на 6 март, 2020 година.
1.4. Следващото заседание на УС на СБЖ да се проведе на 12 март /четвъртък/, 2020 година от 10.00 часа.
Гласували членове на УС на СБЖ: 11 гласа „за“, „против“ – няма, „въздържали се“ – няма.
По точка 2 – Обсъждане на проекто-договор за наем на Блок 2 на МДЖ Варна с фирма „Роял Клуб“ ЕООД.
След проведеното обстойно обсъждане на проекто-договор за наем на Блок 2 на МДЖ-Варна с фирма „Роял Клуб“ ЕООД и направените конкретни предложения
УС НА СБЖ РЕШИ: ВНАСЯ предложениеОбщото събрание на СБЖ да разреши на новите Управителни съвети да водят разговори за отдаване под наем на имотите на СБЖ за срок от 3 плюс 3 плюс 3 години.
Гласували членове на УС на СБЖ: 11 гласа „за“, „против“ – няма, „въздържали се“ – няма.
По точка 3 - Разни
3.1. Госпожа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ информира присъстващите на заседанието, че госпожа Розита Попова, член на УС на СБЖ и председател на Комисията по организационни въпроси е изпратила съобщение, в което заявява, че че й се налага по здравословни причини да се оттегли от всички свои задължения от съюза, включително и от Общото събрание като делегат.
Г-жа Тодорова призова членовете на Комисията по организационните въпроси – г-н Валентин Колев и г-н Веселин Константинов да свикат заседание на Комисията и изберат колега, който да продължи да ръководи нейната работа, тъй като тази комисия е важна - поема и става Мандатна комисия на самото Общо събрание иследи за легитимността при провеждането му.
УС на СБЖ прие със загриженост и съчувствие информацията за оттеглянето на госпожа Розита Попова и предложи след заседанието госпожа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ да проведе телефонен разговор с нея и предложи съдействие при необходимост.
3.2. Членовете на УС на СБЖ бяха запознати от г-жа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ с предстоящото провеждане на срещата на тема: „ 140 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Русия. Журналистически поглед“, по спечелен проект с грант на фонд „Руский мир“. За участие в срещата са поканени журналисти и историци. От руска страна пристигат: председателят на Съюза на руските журналисти Владимир Соловьов, шефът на Международния отдел, който е и вицепрезидент на Международната федерация на журналистите ТимурШафир, директорът на централния дом на журналистите в Москва, едно емблематично здание в Москва г-н ВячеславУмановски, главният редактор на списание „Журналистика и Медия рынок“ Касютин и председателката на журналистическата организация на Подмосковието Олга Чернишова.
В конференцията ще участватВелиана Христова и Велислава Дърева с доклади по темата, освен тях участие ще вземат и: професор Искра Баева, професор Евгения Калинова,доц. Воин Божинов, професор Нина Дюлгерова, професор Дарина Григорова, правнучка на граф Игнатиев. Конференцията е на 4, 5 и 6 март и се открива на 4-и от 14 часа в 305 зала на Руския културно-информационен център и покани всички членове на Управителния съвет при желание и възможност да присъстват.
УС на СБЖ прие информацията за сведение.
3.3. Г-н Ивайло Диманов, председател на Комисията по професионални и творчески въпроси предложи на вниманието на участниците в заседанието предстоящи прояви в Клуб „Журналист“, както следва:
- 28 февруари от 16.30 часа ще бъде открита първата по рода си художествена изложба в Клуб „Журналист“, съчетана с една паметна вечер в памет на Дивна ШаличЛафчиева, журналист и художник;
- 4 март, сряда от 17.00 часа „Корейското кино днес“ с кратко експозе,,след което ще бъде показан филмът „Паразит“, който тази година спечели четири Оскара. Вход свободен.;
- 5 март, четвъртък от 20.00 часа – премиерен театрален спектакъл по текстове на Маркес;
- 6 март, петък от 18.30 премиера на новата книга на Ивайло Диманов „Танцувай с мен, Самота“;
- 11 март иранският журналист Наби Масаби прави поетичен рецитал с музикален съпровод „България в огледалото на Персийската поезия“.
УС НА СБЖ прие информацията за сведение.
3.4. Господин Емил Розов запозна присъстващите с изготвена Декларация на дружествата на СБЖ в БНТ относно технологията на изработване на снимка на работното място от работещите в БНТ.
УС НА СБЖ РЕШИ: Подкрепя Декларацията на дружествата на СБЖ. Декларацията да бъде качена на сайта на СБЖ.
Гласували членове на УС на СБЖ: 11 гласа „за“, „против“ – няма, „въздържали се“ – няма.
3.5. След като се запозна с докладната записка на проф. д-р Петко Тодоров, относно създаване на Обществен СЕМ, който да разработва и предлага алтернативи за решаването на важни проблеми в областта на журналистиката и медиите и взе под внимание изказаните мнения УС НА СБЖ РЕШИ: Докладната записка от проф. д-р Петко Тодоров относно създаване на Обществен СЕМ да бъде резгледана от новоизбрания от ОС на СБЖ Управителен съвет.
Гласували членове на УС на СБЖ: 11 гласа „за“, „против“ – няма, „въздържали се“ – няма.
3.6. Г-жа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ сподели впечатленията си от срещите си в Русенския университет „Ангел Кънчев“ във връзка с честването на неговата 75-годишнина, по покана на неговия ректор член-кореспондента проф. д-р на техническите науки Христо Белоев. Подписан е договор за сътрудничество и съвместна дейност между СБЖ и Русенски университет „Ангел Кънчев“ и връчена грамота на СБЖ от Областния управител на област Русе г-н Галин Григоров.
УС на СБЖ прие информацията за сведение.
3.7. Управителният съвет на СБЖ ПРАВИ предложение по случай 24 май – Деня на славянската писменост и култура от Министерството на културата да бъдат отличени с наградата „Златен век – звезда“ следните членове на СБЖ:
- Трендафил Василев, поет и журналист– за пропагандиране на българската култура и разностранна издателска дейност;
- професор Лилия Райчева Тодорова-Коларова и Петър Вучков за създаване и водене на телевизионното предаване „Минута е много“, което отбелязва своята 40 годишнина през тази година.
Гласували членове на УС на СБЖ: 11 гласа „за“, „против“ – няма, „въздържали се“ – няма