Публиката дълго не спираше аплаузите си и не искаше да пусне изпълнителите от зрелищния оперен спектакъл на открито, режисиран от Пламен Карталов.
Нестихващи аплодисменти на публиката дълго огласяха езерото Панчарево в лятната вечер на 24 юли т.г. Възгласите „Браво“дълго отекваха в лятната нощ. Сякаш никой не искаше да се раздели с вълшебството на съпреживяното, с внушението на приказната постановка на „Рейнско злато“ от тетралогията „Пръстенът на нибелунга“ от Рихард Вагнер.
Постановка, родена преди десет години, издържала изпита на времето, аплодирана не само у нас, но и в Германия, на сцената във Фюсен, на сцената на Болшой театър. Постановка, в която създателя на българския Пръстен, режисьорът акад.Пламен Карталов прозорливо заложи на младите певци. Истински подвиг, който отгледа българските вагнерови певци, сътвори новата българска вагнерова вселена, с различното вокално и артистично внушение.
А те, младите израстваха всяка година все повече и повече, заедно с целия ансамбъл. Може да се каже, че това е една внушителна армия, която спечелва нови и нови почитатели.
Тук, на езерото Панчарево, „Рейнско злато“ получи нов живот. Роди се ново измерение, ново внушение. Режисьорското въображение на Пламен Карталов обиграва естествената среда, включва я в сюжета. Нещо, което провокира и артистите, придава нов привкус и в актьорското поведение.
Сложността за техническата реализация и озвучаването остават „в кухнята” на създаването, но не може да се пропусне изключителният принос на тази част от необикновената армия на първия ни оперен театър - трениран екип, издържал изпитанието на времето.
За внушението на цялостния спектакъл от голямо значение е и визията на художника Николай Панайотов, и мултимедията, за която отговаря Вера Петрова.
Вдъхновени и заредени с новата енергия на постановката на „Рейнско злато“, родена в прегръдката на езерото Панчарево всчки артисти внесоха по нещо ново в изпълнението си - емоция, която наистина сякаш омагьоса публиката.
Главни герои в това събитие бяха Мартин Цонев, Бисер Георгиев, Даниел Острецов, Красимир Динев, Светозар Рангелов, Стефан Владимиров, Петър Бучков, Хрисимир Дамянов, Румяна Петрова, Силвана Пръвчева, Благовеста Мекки-Цветкова, Айла Добрева, Ина Петрова, Александрина Стоянова-Андреева заедно с оркестъра под палката на маестро Ерих Вехтер. Те сътвориха това изключително приключение в програмата „Музи на водата“.
Вълшебство, което изживяха и онези, които бяха със Софийската опера и балет и на 25 юли от 21.00 часа.