В навечерието на светлите празници гост на СБЖ беше поетът, журналистът, кореспондент на ТАСС и председател на Съюза на писателите в Мурманск Иля Виноградов, който изпълни приятното задължение да връчи едни от престижните награди на Мурманска област на изявени български журналисти и дейци на българската култура.
Отличията бяха връчени за активното съдействие за възраждане на отбелязването на Деня на славянската писменост и култура в Русия и "за голям личен принос по запазване на традициите на славянската писменост и култура и развитие на сътрудничеството в сферата на културата и народната дипломация между славянските страни и Мурманска област".
Церемонията се състоя в клуб „Журналист“ на СБЖ. На нея освен гостите и отличените с наградите, присъстваха и представители на посолството на Русия у нас.
Отличията връчи Иля Виноградов, а заедно с тях и благодарствени писма от името на министъра на културата на Мурманска област Олга Обухова и председателя на Мурманската областна Дума Сергей Дубов до участниците в телевизионния мост София-Мурманск, който се състоя на 24 май тази година и беше посветен на Деня на славянската писменост и култура - Георги Йорданов, Снежана Тодорова, Калина Канева, Илия Пехливанов, Васил Попов, Елена Алекова, Розалина Евдокимова, Олга Гурска.
Във връзка с даряването на паметника на Равноапостолните братя на Мурманск и за изключителния принос за отбелязването на 24 май в перлата на Северния ледовит океан, паметни грамоти от РОСАТОМ бяха връчени на Георги Йорданов, Калина Канева, Илия Пехливанов, Васил Попов и Митрополит Гавриил.
По време на събитието мениджърът Наталия Ерьомина запозна присъстващите с образователния проект „Русский уголок“ и резултатите от посещенията на български училища в много български градове. Участниците в срещата бяха поздравени с музикални изпълнения на български изпълнители-виртуози.
По повод състоялата се церемония в клуб „Журналист“ ще си позволя да припомня и един колкото любопитен, толкова и вълнуващ, и нямащ равен на себе си факт, свързан с една от големите български светини, която има и свое голямо значение към приятелските връзки с най-далечния северен руски град.
Преди три години за първи път в историята на Северния полюс на него беше развято копие на една от светините на България - Самарското знаме, за което единствен сайтът на СБЖ съобщи, защото имаше пряка връзка по време на събитието. На най-северната точка на планетата знамето бе развято от капитана на атомния ледоразбивач "50 години победа" Олег Шчапин, на борда на който светинята достигна дотам, и от отговорния секретар на Мурманската областна обществена организация на Съюза на писателите на Русия Марина Чистоногова.
"За първи път в историята на Северния полюс се случва подобно събитие - да достигне до него копие на свята реликва, каквато е Самарското знаме, изработено в Мурманск" (иде реч за реплика на оригинала, който мурманчани изработиха, като то бе носено по време на похода „Мурманск-Балкани“ - бел. автора), съобщиха за сайта на СБЖ от компанията ФГУП "Атомфлот". А свидетели на церемонията на полюса станаха 120 туристи от различни страни, пристигнали с кораба на ледения връх на планетата. „Радостни сме, че хора от Китай, Америка, Белгия, Германия вече знаят какво е Самарското знаме, какво е Освобождението на Балканите“ - сподели тогава Чистогонова.
Снимки Мая Константинова, посолството на Русия у нас и на Мари Къналян