Това е увеличение с 8% спрямо последния доклад на компанията „Барометър на доверието” от 2021 г.
Според проучване, цитирано в новото издание на ежегодния доклад „Барометър на доверието” за 2022 г. на американската PR агенция „Еделман”, 67% от хората по света смятат, че журналистите съзнателно лъжат и подвеждат публиката, разпространявайки неща, които знаят, че са неверни или силно преувеличени. Това е увеличение с 8% спрямо предходния доклад от 2021 г. България не е включена в проучването, цитирано от pressgazette.co.uk.
В тазгодишния доклад е посочено още, че доверието в медиите е намаляло в целия свят, а същевременно тревогата от фалшивите новини е на най-високи нива за всички времена.
Доверието към медиите се снижава в 15 страни, като САЩ са сред тези, които отчитат най-голям спад. Само 39% от американците израдяват доверчивост към медиите - с шест пункта по-малко в сравнение с миналата година. При британците доверието към медиите обхваща 35% - спад от два пункта.
Същевременно в някои авторитарни държави като Китай и Саудитска Арабия повече респонденти отговарят, че се доверяват на медиите.
В целия свят един от всеки двама души в момента се доверява на медиите, установи проучването след преглед на обратната връзка от повече от 36 000 души от 28 пазарни икономики в световен мащаб.
56 % от хората казват, че медиите са разделителна сила в обществото. Само според една трета (35%) медиите са допринесли обществата да станат по-сплотени.
Проверката на собствената медийна свобода на PressGazette, публикувал проучването, през 2021 г. разкри, че 70% от световното население живее на места с малка медийна свобода, което вероятно е допринесло за недоверието в пресата.
Докладът също така установява, че загрижеността за фалшивите новини - израз, който вероятно най-много се свързва с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, е по-голяма от всякога. Над три четвърти (76%) от хората изразяват притеснение, че фалшивата информация и фалшивите новини могат да бъдат използвани като оръжие.
Загрижеността за фалшивите новини варира от 84% в Испания до 63% в Холандия. В Обединеното кралство две трети (65%) от хората се притесняват от дезинформация. Респондентите само в две държави казват, че са по-малко загрижени за фалшивите новини тази година – Франция и Австралия.
Що се отнася до видовете медийни източници, само 37% от хората казват, че се доверяват на социалните медии – спад от осем пункта.
Традиционните медии обаче също отбелязват значителна ерозия на доверието, като по-малко от шест на всеки десет (57%) души се доверяват на основни източници, което е спад от пет пункта спрямо миналата година.
Русия (39%), Япония (39%) и САЩ (43%) са сред страните, в които на традиционните медии се вярва най-малко.
Междувременно търсачките са отбелязали 59%, спад с три точки.
Единственият тип медии, за които се наблюдава малък ръст в доверието, са „собствените медии“ – т.е. собствените комуникационни канали на бизнеса. Но с оценка на доверие от 43% все още изостават далеч от традиционните медии.
„Еделман“ установява, че доверието в институциите, правителствата и медиите като цяло е намаляло, докато повече хора имат доверие в бизнеса и неправителствените организации.
Докладът разкрива „порочен кръг на недоверие, подхранван от правителството и медиите". И обобщава: „Този порочен кръг от недоверие заплашва стабилността на обществото. Това е смъртоносна хватка, в която медиите преследват кликванията, а правителството преследва гласове, като едновременно подхранва цикъл от дезинформация и разделение и го използва за търговски и политически изгоди.“