Журналистът Саболч Пани: Всеки в Унгария може да бъде следен

  • 25.07.2021
  • БНР
  • Деян Йотов
Саболч Пани. Снимка: Социални медии

„В Европейския съюз Унгария е с може би най-хлабавото законодателство по отношение на следенето. Това означава, че всеки тук може да бъде поставен под наблюдение от съображения за националната сигурност. Не е задължително самият ти да представляваш риск за сигурността. Достатъчно е да познаваш някого или някой да говори с теб...

Можем да кажем със сигурност, че "Пегас" е бил използван в Унгария. В списъка с данни от "Forbidden Stories"и "Amnesty International" има унгарски и чужди телефонни номера, използвани от лица у нас. Знаем също така, че NSO продава този си продукт само на правителства - не на частни компании. "Пегас" е предназначен за прилагане от вътрешното контраразузнаване и за антитерористични цели. Предназначението му не е да бъде използван срещу хора като Еманюел Макрон, а за наблюдение и преследване на престъпници, наркодилъри и терористи". 

Това каза в интервю за "Събота 150" унгарският разследващ журналист Саболч Пани от изданието "Директ 36", автор на крайно неудобни за премиера на Виктор Орбан разследвания, донесли му обвинения в "Орбанофобия", а следователно и в "унгарофобия", от правителствения говорител. Унгария е единствената еврочленка, за която се твърди, че използва "Пегас". 

Мощно оръжие за масово проследяване беше разконспирирано от съвместно разследване на 17 медии от няколко европейски държави и Съединените щати. Шпионският софтуер се нарича "Пегас" и е продукт на израелската компания NSO. Френски консорциум от разследващи журналисти "Forbidden Stories" ("Забранени новини") се е сдобил със списъци с общо около 50 000 телефонни номера, чиито собственици се смята, че са били потенциални мишени на кибершпионаж от клиентите на NSO, която с изрично разрешение от израелското министерство на отбраната продава продукта си само на правителствени агенции и както твърди - с изричното условие "Пегас" да се използва само за борба срещу тероризма и престъпността. 

В списъците, за които още е тайна откъде са изтекли, попадат президенти, премиери, правозащитници, адвокати, политически дисиденти, журналисти. С технически анализи на смартфоните на някои от тях, извършени от "Амнести интернешънъл" и от изследователски център към университета на Торонто, е доказано, че смартфоните на поне 37 души са били атакувани с "Пегас" - програмата, с която може да се подслушва, да се активира дистанционно камерата, да се копират всички писмени съобщения и снимки, да се следи местонахождението на собственика. 

Саболч Пани сподели, че като разследващ журналист е работил по случаи на корупция по високите етажи на властта. 

Той посочи шокиращ пример от списъка с подслушвани, в който фигурира телефонният номер на бившата съпруга на журналист. 

"Двамата са разведени от години, но номерът все още се води на името на този журналист. Друг случай е със Золтан Варга. Той е собственик на една от най-големите независими медии в Унгария. Веднъж Варга поканил на вечеря шестима свои приятели и всичките им телефонни номера попаднали в списъка от потенциални мишени на "Пегас". Това показва какви мъгляви правила действат при следенето в Унгария днес. За да бъдеш следен, е достатъчно само да познаваш някого. 

Един от най-добрите ми приятели, бивш колега, бе изнудван от службите. Те следяха моя приятел с месеци, опитваха се да се доберат до информация за личния му живот и след това да използват тази информация, за да го изнудват. Това се случи през 2015 година. Това бе шокиращо преживяване и доколкото знам най-лошото, което се е случвало досега с журналист в Унгария.

Когато ме питат, винаги подчертавам, че Унгария все още е държава членка на Европейския съюз. Така че все още сме доста по-добре от журналистите в Мексико, които са убивани, и от журналистите в Мароко. Един от мароканските ни колеги, които бяха мишена на "Пегас", бе осъден преди дни на 6 години затвор. Наши колеги в Индия и Азербайджан също са подложени на тормоз. Ние все още сме доста далеч от това, но тенденцията ни е в тази посока, каза още в интервюто пред колегата Деян Йотов  за „Събота 150" на БНР унгарският разследващ журналист Саболч Пани от изданието "Директ 36".

 

м.л.