Водещи американски и други големи телевизионни и онлйн медии, отразяващи предизборната кампания в САЩ, предадоха пряко стрелбата по кандидата за нов мандат в Белия дом Доналд Тръмп, която го рани по време на негов митинг със симпатизанти в щата Пенсилвания.
Доналд Тръмп беше улучен в ухото от един от серия изстрели, отправени от покрива на висока сграда по съседство от 20-годишен атентатор по време на предизборен митинг на кандидата републиканец в надпреварата за президентския пост в САЩ. Това стана в Бътлър, щата Пенсилвания, в късния следобед на 13 юли местно време, когато в Европа беше среднощ.
Митингът на Тръмп се предаваше на живо от няколко телевизионни мрежи – американски и извън САЩ, както и от многобройни онлайн медии. Ето защо прякото излъчване показа и самия атентат, както и всичко последвало. Така милиони зрители в САЩ и по света станаха свидетели на събитието. Това важи, разбира се, и за всички отразяващи го професионално журналисти.
Стрелецът бе убит от снайперисти от охраната, но направените преди това от него изстрели причиниха смъртта на човек, присъствал на митинга, и раниха тежко още двама души.
Раняването на Тръмп се отчита като леко, но ако куршумът, пронизал горната част на ухото му, имаше само на милиметри по-различна траектория, можеше да му пръсне черепа.
Големи телевизии, като NBC, Sky News, CNN, BBC, „Ал Джазира” и др. реагираха мигновено и разгърнаха прякото си отрзяване на атентата. Нощните предавания на много европейски телевизии също откликнаха с прекъсвания на обичайната програма и с извънредни включвания по повод случилото се в Пенсилвания.
В България, както обикновено при извънредни събития, с най-бърза медийна реакция бяха БТА и БНР.
Социалните мрежи в САЩ, а и по цял свят, кипнаха от пристрастни коментари, които се разделиха на две основни групи, съответстващи на симпатиите на коментиращите към единия или другия от основните кандидати в предизборната кампания в САЩ. Тезата на подкрепящите кандидата на демократите – настоящия президент Джо Байдън, е, че всичко е постановка и Тръмп сам си е организирал атентата, за да се героизира и да извлече дивиденти за изборите. От отбора на Тръмп пък се възмущават, че неспирните нападки на демократите към него насъскват омраза и тласкат неуравновесени лица към престъпни действия, което ескалира вътрешната конфронтация в САЩ.
Прави впечатление, че и някои от професионалните американски медии, като CNN или „Ню Йорк Таймс”, сипматизиращи на Байдън, спомогнаха за версията за „автоатентат”, повтаряйки многократно още в първите часове след стрелбата, че застреляният от охраната 20-гоодишен атентатор Томас Матю Крукс е бил регистриран като симпатизант на Републиканската партия в избирателните списъци. После обаче се разбра, че е дарил 15 долара на инициативен комитет, набиращ средства за лявоориентирани политици и членове на Демократическата партия. А видео, записано от самия Крукс, го показа като разпален противник на републиканците.
В коментар към последните събития, разпространен от агенция Ройтерс и преведен от БТА, авторите Джеймс Олифант и Грам Слатъри обобщават: „Много избиратели вече се отдръпнаха както от Байдън, така и от Тръмп. Хаосът около кандидатите може да създаде у гласоподавателите убеждението, че проблемите на нацията са непоправими и пропастта между партиите не може да бъде преодоляна. Конгресменът на САЩ Стив Скалис, републиканец, който беше прострелян през 2017 г., каза за „Фокс нюз”, че на подбуждащите към насилие предизборни послания трябва да бъде сложен край.”
Джо Байдън осъди атентата в специално изявление. Същото направиха и мнозинството европейски и световни лидери, сред които и българският президент Румен Радев. Българският държавен глава написа в социалната мрежа Х: "Категорично осъждам опита за убийство на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп. Насилието и омразата заплашват демократичния процес и са неприемливи. Пожелавам бързо възстановяване на президента Тръмп и на ранените. Изразявам съболезнования на народа на САЩ за невинната жертва".
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.