Големият български писател, поет и драматург и журналист Стефан Цанев днес празнува 88-мия си рожден ден.
Роден е в село Червена вода, Русенско, на 7 август 1936 г.
В Русе завършва Второ средно училище „Баба Тонка“ през 1954 г. През 1959 г. завършва журналистика в Софийския университет. През 1960 – 1965 г. учи драматургия в Московския киноинститут.
Кореспондент на вестник „Народна младеж“ в Родопите и в Перник (1959 – 1960).
Автор е на стихове, драми, публицистика и проза, както и на стихове и пиеси за деца.
След събитията в Чехословакия 1968 г. свалят от печат стихосбирката му "Парапети", забранено е да се печатат негови стихове до 1976 г. През 1984 г. лично Тодор Живков забранява спектакъла му "Любовни булеварди" и бива уволнен от театър "София".
Работил е като редактор в Студия за игрални филми (1965 – 1967), драматур в Държавен сатиричен театър (1967 – 1970), в Театър 199 и Театъра на окръзите (1970 – 1973), в Театър „София“ (1973 – 1984; 1991), в Драматичен театър в Пловдив (1984 – 1991), Театъра на армията(1992 – 1996), Театър „София“ (1996 – 2008). Автор е на стихове, на 30 драми, на публицистика и есета, на романа „Мравки и богове“, на 4-томната историческа сага „Български хроники“, както и на стихове и пиеси за деца.
Негови стихове са превеждани на всички европейски езици, на китайски, монголски, арабски и иврит, а пиесите му (най-вече „Последната нощ на Сократ“, „Другата смърт на Жанна д`Арк“) са играни в повече от 200 театъра в България и по света.
Носител е на множество награди - наградата за поезия "Пеньо Пенев" (1988), на националната награда за детска литература "Петко Рачов Славейков" (1992), на националната награда за литература "Иван Вазов" - за цялостен принос към литературата (2004), на националната награда "Хр.Г. Данов" - за "Български хроники" и за цялостен принос към българската книжнина (2011). Носител е и на ордена "Стара планина" І степен - за цялостен принос към българската култура (2006).
Негова съпруга е актрисата Доротея Тончева. Има три дъщери: Евгения, Анна и Яна.
Ето и 10 запомнящи се цитата на Стефан Цанев, подбрани от сайта edna.bg.
1. "Историята на Стамболов би трябвало да се изучава задължително от всички народни представители, от всички министри, от всички, тръгнали към властта - не само за да се учат как да управляват, но и как да се предпазват от собствената си власт."
2. "Нашият народ, като всеки народ, всякога е имал своите умни хора и своите глупаци, своите честни хора и своите подлеци, своите герои и своите предатели. Лошото е, когато тези, дето ги споменавам на второ място, заемат първите места в държавата и масовият човек започне да им подражава, мислейки, че – ето, това е хубавото, това е доброто, към това трябва да се стремим. Както казват учените хора – подменят се ценностите."
3. "Това е най-страшният симптом – че една държава е пред загиване, когато децата й започнат да бягат от нея. Няма по-страшно от това!"
4. "За съжаление, властта отприщва у човека повече лошите, отколкото добрите качества."
5. "Властта възбужда у човека и един друг нагон, чужд на животните: създава и у най-големия глупак убеждението, че е по-умен от всички."
6. "Единствената следа, която оставят днешните политици, е слуз на охлюви."
7. "Човек може да издържи всичко, ако има идеал, кауза, ако има вяра в нещо."
8. “Последният Армагедон, последната световна война на нашата планета няма да е война между народи и религии, между класи и раси. Последната смъртоносна война на планетата Земя ще бъде война на неграмотните срещу образованите, на безпросветните срещу просветените, на простаците срещу умните. Както всички досегашни цивилизации, и днешната наша цивилизация ще бъде унищожена от варвари – варварите вече идат, варварите са сред нас."
9. "Българите още страдаме от нашето социалистическо възпитание, че все някой друг мисли за нас, че все някой ще ни ръководи, и чакаме някой месия да ни оправи."
10. "Народът търпя достатъчно, търпя не 45, търпи вече 70 г. да го управляват все едни и същи хора или техните наследници – стига вече!"
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.