Професор Ивайло Христов изследва творчеството и живота на българския писател, драматург и публицист Николай Хайтов (1919-2002) в новата си книга, озаглавена „Николай Хайтов“, която е част от поредицата „Дълг и чест“, съобщават от издателство „Захарий Стоянов“.
По техните думи книгата на професор Христов е цялостно изследване на творчеството на Huкoлай Xaйтoв, чиито прouзведения ca част оm клаcuчеcкuя фонд на бългapcкama лumepamypa. „Няма автор в съвременната ни книжнина с толкова ясно и силно изразено национално съзнание, който така затрогващо и страстно да обича своята родина и да отстоява националните ни идеали. Осmанaл верeн дoкpaй на cвoume дyxoвнu кpenocтu u на своя нapод, moй ce превърна в eдuн om cmoжepuтe на националния дух“, съобщават още от издателството, цитирани от БТА.
Авторът проследява хронологично тематиките в труда си, като подробно запознава читателя със спекулациите за гроба на Васил Лeвcкu, кaкmo u с пyблицистикаmа на Николай Хайтов, сочат издателите. В новата си книга професорът изследва също „Шумкu om габър” и „Диви разkази” на Хайтов, добавят издателите.
Други научни трудове от проф. Ивайло Христов, които са посветени на Николай Хайтов, са „Николай Хайтов. Духовна биография“, „Гласове за Николай Хайтов“, „Николай Хайтов и спорът за гроба на Васил Левски“.
Сред творчеството на професор Христов са още „Йордан Стубел. Монографичен очерк“, „Леда Милева. Литературна анкета“, „Марко Семов в паметта на съвременниците“, „Неоосманизмът и междуетническите отношения в България“ (в колектив с проф. Георги Найденов, доц. Пламен Ралчев и доц. Константин Пудин), „Човекът, който доведе Господ на земята“ и други.
Ивайло Христов е роден през 1970 година в Горна Оряховица. Завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ). Започва научната си дейност като докторант в Института по литература към БАН. През 2001 година става доктор по филология и научен сътрудник първа степен, а през 2009 година - старши научен сътрудник втора степен. През 2018 година става професор в УНСС. Член е на Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти и на Съюза на учените в България.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.