Отказ от ръководството на Народното събрание(НС) за организиране на изложба за представяне на палестинската гледна точка за войната в Газа се превърна в повод за спор между лидера на партия "Възраждане" Костадин Костадинов и председателя на парламента Рая Назарян.
Костадинов прочете декларация, в която обяви, че на три пъти му е било отказано да организира изложбата в сградата на НС, информира БНР. Според него това е проява на двоен стандарт, тъй като през юли е имало подобна за израелската гледна точка:
"Народното събрание се покри с позор. Тук става въпрос за самонавеждане и автоцензура от страна на ръководството на Народното събрание. Кому е нужно това? Жертвите нямат принадлежност. Те са просто жертви на една война, независимо дали войната е в Украйна, независимо дали войната е в Газа".
Костадинов показа част от снимките от парламентарната трибуна и се закани, че, ако до края на работата на това НС не получи разрешение, ще организира изложбата пред пленарната зала. Рая Назарян му отговори:
"Пуснете си молбата. Ще търсим някакви варианти. Има обективни пречки да Ви бъдат уважени. Имате подробни резолюции, не е пасивно бездействие. Никой не е "за" войната и "за" това, което е на тези снимки. Никой не е "за" това".
Да припомним, че само преди дни шестима служители на агенцията на ООН за палестинските бежанци са бяха убити при два израелски въздушни удари срещу училище в централната част на ивицата Газа.
Сред загиналите е ръководителят на убежище за разселени палестинци в училището, както и петима други, които са помагали на настанените, уточняват от агенцията, според която това е най-смъртоносната спрямо дейностите й израелска атака от началото на войната. В училището са настанени 12 000 души.
В същото време комисарят на ООН по правата на човека призова да бъде потърсена отговорност на Израел за действията в Газа. Както сайтът на СБЖ ви информира, върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк заяви, че прекратяването на продължаващата вече почти година война в ивицата Газа е приоритет, и поиска от страните да предприемат действия по отношение на това, което той нарече "грубо незачитане" на международното право от страна на Израел в окупираните палестински територии.
Както вече сайтът на СБЖ ви информира според данни на УНИЦЕФ поне 143 палестински деца и младежи са били убити на Западния бряг и в Източен Йерусалим през последните девет месеца.
Според УНИЦЕФ това бележи 250% ръст в сравнение с предишния деветмесечен период, когато живота си губят 41 палестински деца. Две израелски деца са били убити в Западния бряг през последните девет месеца в свързано с конфликта насилие.
УНИЦЕФ също така посочи, че 440 млади палестинци са били ранени от бойни патрони.
„С години децата живеещи на Западния бряг, включително Източен Йерусалим, са подложени на ужасно насилие“, каза изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел.
Според „Репортери без граници“ най-малко 103-а журналисти са били убити от израелските удари в Газа до средата на годината, като според отчета това е една от най-смъртоносните войни за медиите. Най-малко 22-ама от тези журналисти са били убити по време на работата си, установи RSF до края на май т.г., за което ви информира и сайтът на СБЖ.
59 световни медии подписаха писмо с призив за защита на журналистите в Газа. Сред медиите, чиито главни редактори са подписали писмото, са Асошиейтед прес, АФП, Ройтерс, "Ню Йорк таймс", "Вашингтон пост", Би Би Си, Си Ен Ен, "Гардиън", "Файненшъл таймс", "Шпигел" и "Айрец", съобщихме със сайта на СБЖ.
60 журналистически съюза от цяла Европа, сред които и СБЖ, призоваха Борел и Домбровскис да възпрат Израел да убива журналисти и отправят призив за спиране на действието на Споразумението за асоцииране между Израел и ЕС заради безпрецедентните убийства на журналисти и други нарушения на свободата на медиите, извършени от израелските власти в нарушение на задълженията на Израел в областта на правата на човека и международното хуманитарно право.
СБЖ беше единствената организация, която свика митинг в знак на солидарност с палестинските журналисти. На митинга беше прочетено и посланието на преждевременно напусналия ни доайен на журналистиката Иван Гарелов, който написа: „ Палестинските журналисти са мои братя по професия и изцяло ги подкрепям“.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.