Седем са кандидатите за шеф на БНР

  • 21.09.2024
  • СЕМ
Снимка: Архив

Днес в 17 ч приключи процедурата по подаване на документи за генерален директор на Българското национално радио(БНР).

Седем кандидати са подали документи за участие в процедурата за избор на генерален директор на БНР, съобщава Съветът за електронни медии (СЕМ).

По реда на приемане това са Милен Митев, Цветослава Георгиева, Хелия Чавдарова, Маргарит Русев, Ива Дойчинова, Валерий Тодоров и Георги Даскалов.

Както вече ви информира сайтът на СБЖ, с решение от вчера медийният регулатор създаде комисия, която ще проверя документите. Съветът за електронни медии ще оповести допуснатите до процедурата лица в срок до 10 октомври тази година.

Допуснатите до изслушване кандидати ще бъдат обявени до 14 октомври 2024 г., а на 15 и 16 октомври ще е изслушването на концепциитеим.
Изборът на нов генерален директор на БНР е насрочен за 17 октомври 2024 г.

Мандатът на сегашния ръководител на БНР Милен Митев изтича в края на октомври. 

Повечето от кандидатите са свързани с БНР.

Сегашният генерален директор Милен Митев работи в радиото от 2009 г.

Хелия Чавдарова свързва творческата си биография с Българското национално радио, като работи в него от 1985 г. Тя е автор и водещ на предаването "Тик Так" по програма „Хоризонт".

Георги Даскалов е отговорен редактор на Интернет портала на БНР.

Маргарит Русев е музикален продуцент от Радио Благоевград.

Цветослава Георгиева е свързана с частните радиостанции.

Ива Дойчинова е познато лице от ефира както на радиото, така и на телевизията. Работила е и за БНР от юни 2020 г., като до 2022 г. е директор на Радио София. Нейна е инициативата "Будител на годината".

Валерий Тодоров има в биографията си два мандата като генерален директор на БНР (2007/2010 и 2010/2013 г.)

Съветът за електронни медии обяви процедурата за избор на генерален директор на Българското национално радио на 18-и юли в изпълнение на правомощията си съгласно Закона за радиото и телевизията да избира и освобождава генералните директори на БНР и БНТ. Мандатът им е три-годишен, припомня БНР.

При гласуването се счита за избран кандидат, получил най-малко три гласа от членовете на СЕМ. Ако на три поредни заседания не бъде избран генерален директор, процедурата се прекратява.

М. Л.