Из центъра на София на 5 октомври се проведе мащабно шествие под мотото „Спрете нападенията над Палестина и Ливан”.
Въпреки почти непрестанния дъжд в събота, стотици хора откликнаха на свиканата в социалните мрежи демонстрация в столицата за солидарност с мирното палестинско и ливанско население, което дава най-много жертви в ескалацията на военните действия на Израел в близкоизточния регион.
Инициатор на проявата бе Фейсбук групата Bg Pal. Включиха се много българи, палестинци, ливанци, представители на други арабски общности, обществени и граждански организации.
В същия ден и в много други страни по света се състояха митинги и шествия с искания за спиране на войната в Газа. Поводът е наближаващата годишнина, откакто Израел нахлу в Ивицата в отговор на терористичната атака на „Хамас” по негови селища на 7 октомври м. г.
При акцията на „Хамас” бяха убити около 1200 израелски граждани и около 200 бяха отвлечени.
Ответната война на Израел в Газа отне живота на над 40 000 души, 17 000 от които са деца. Близо 100 000 са ранените, много от тях осакатени завинаги. Оцелелите страдат от остър недостиг на храни, ток, лекарства, медицинска помощ, елементарни условия за живот. Светът отдавна клейми това като геноцид.
Многохилядните демонстрации в Лондон, Единбург, Берлин, Хамбург, Париж, Рим, Мадрид, Атина, Истанбул, Йоханесбург, Сидни, Уелингтън, Сантяго и т. н. настояха за незабавно спиране на огъня и в Газа, и в Ливан, както и за налагане на оръжейно ембарго за Израел.
Такива искания издигна и софийският протест. Той призова също за осигуряване на хуманитарна помощ за палестинския и ливанския народ, за прекратяване на сътрудничеството с Израел в киберсигурността, за контрол върху достъпа на негови служби до лични данни в ЕС и т. н. Изразена бе солидарност и с народите на Йемен и Сирия.
В началото на софийската демонстрация, която се разгърна в централната част на града, се състоя митинг, събрал се край Съдебната палата. За трагедията, причинявана от войната, която трябва веднага да бъде спряна, говориха палестинският поет и писател Хайри Хамдан и университетският преподавател Огнян Касабов.
После стотиците участници в проявата преминаха като шествие с български, палестински и ливански знамена по улиците „Витошка”, „Патриарх Евтимий” и „Раковски”, където се спряха и край Дома на Европа. Там също имаше кратък митинг.
Изказа се и председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова, която насочи вниманието към ужаса с убитите в Газа около 130 палестински журналисти, като най-малко 32-ма от тях са взети на прицел и ликвидирани от израелските сили по време на работа, докато са носели отличителни каски и жилетки с надпис „Преса”. Тодорова настоя тази разправа със свидетелите, информиращи света за положението в Газа, да бъде незабавно прекратена, да се разследва всеки случай и виновниците да бъдат наказани.
Тя припомни, че СБЖ заедно със своите партньорски организации – Международната федерация на журналистите и Европейската федерация на журналистите, многократно е участвал в международни кампании и прояви в знак на солидарност с палестинските журналисти, като винаги е осъждал посегателствата и срещу всички журналисти в зони на конфликти и войни.
Снежана Тодорова изтъкна, че сайтът на СБЖ, който редовно информира за всички развития по тази парлива тема, публикува и буквално в същия ден пореден обзор на организацията „Репортери без граници” за журналистическите жертви в Газа, за унищожените редакции там, за прекъснатите интернет и електричество, за недопусканите от Израел до Ивицата чужди кореспонденти, за методично унищожаваната медийна инфраструктура и постоянните репресии срещу журналистите на палестинските територии, включително и на Западния бряг...
„Заедно с всички честни колеги и граждани по света, призоваваме за спиране на насилието срещу журналисти и за предприемане на конкретни действия за прекратяване на безнаказанността! Международната общност има право да знае истината и е недопустимо журналисти да бъдат убивани, защото я разкриват. Стига жертви сред мирните хора! Необходимо е незабавно спиране на войните в Газа и в Ливан!” – заяви Снежана Тодорова пред Дома на Европа.
Шествието продължи по улиците „Раковски” и „Цар Освободител” през площад „Батенберг”, като завърши пред Президентството с дълги скандирания за мир.
Навсякъде по маршрута на демонстрантите движението беше спряно и за реда бдяха многобройни полицейски служители.
Макар да премина през центъра на София, шествието „не бе забелязано” от водещите медии.
В централната новинарска емисия на БНТ „По света и у нас” на 5 октомври нямаше нито дума за събитието. В късните си новини БНТ направи обзор на няколко „пропалестински демонстрации” в Европа, но пак не спомена преминалото през българската столица шествие под надслова „Спрете нападенията над Палестина и Ливан”.
На сайта на БНР събитието бе отбелязано с информация от 7 реда.
В новините на бТВ бе излъчен репортаж, дълъг 1 минута и 8 секунди. 34 секунди от него бяха посветени на митинга пред Съдебната палата. Другите 34 секунди „за баланс” бяха за представител на Федерацията на ционистите в България.
Тук може да се види видеозапис, разпространяван в социалните мрежи, от преминаването на шествието по "Витошка".
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.