Японската организация „Нихон Хиданкьо“ - движение, създадено от хора, оцелели от атомните бомби в Хирошима и Нагасаки, известни като „хибакуша“ - получава тазгодишната Нобелова награда за мир, съобщи норвежкият Нобелов комитет, цитиран от Ройтерс.
„Групата получи отличието за усилията си за постигане на свят, свободен от ядрени оръжия, и за това, че чрез свидетелски показания демонстрира, че ядрените оръжия никога повече не трябва да бъдат използвани“, съобщи Йорген Ватне Фриднес, председател на Норвежкия нобелов комитет в Осло,цитиран от dariknews,bg.
В отговор на американските атаки с атомни бомби през август 1945 г. възниква глобално движение, чиито членове работят неуморно за повишаване на осведомеността относно катастрофалните хуманитарни последици от използването на ядрени оръжия. Постепенно се развива силна международна норма, заклеймяваща използването на ядрени оръжия като морално неприемливо. Тази норма става известна като „ядреното табу“.
Историческите свидетели от „Хибакуша“, както още е известна организацията, помагат за генерирането и консолидирането на широко разпространената опозиция срещу ядрените оръжия по целия свят, като залагат на своите лични истории, създават образователни кампании, базирани на собствения си опит, и се обявяват срещу разпространението и използването на ядрени оръжия.
Комисията по награждаването признава един обнадеждаващ факт: нито едно ядрено оръжие не е използвано във война от близо 80 години. Изключителните усилия на „Нихон Хиданкьо“, Международна конфедерация на пострадалите от атомна и водородна бомба, и други представители на „Хибакуша“ имат значителен принос за установяването на ядреното табу. Ето защо е тревожно, че днес това табу срещу използването на ядрени оръжия е разклатено.
Ядрените сили модернизират и обновяват своите арсенали; още страни изглежда се готвят да придобият ядрени оръжия и се отправят заплахи за използване на ядрени оръжия в продължаващите към момента войни. В този момент от човешката история си струва да си припомним какво представляват ядрените оръжия: най-разрушителните оръжия, които светът някога е виждал, изтъкват от комисията, базирана в Норвегия,цитирана от investor.bg.
Следващата година ще се навършат 80 години, откакто две американски атомни бомби убиха около 120 хил. жители на Хирошима и Нагасаки. Днешните ядрени оръжия имат много по-голяма разрушителна сила. Те могат да убият милиони и биха повлияли катастрофално на климата. Една ядрена война може да унищожи нашата цивилизация, добавя комисията.
Тазгодишната награда се присъединява към голям списък от награди за мир, които комисията е присъждала преди за участниците в движението за ядрено разоръжаване и контрол над оръжията.
Миналата година наградата бе присъдена на Наргес Мохамади, иранска активистка за правата на жените в затвора, припомня focus-news.net.
Сред другите предишни носители на наградата са южноафриканският борец срещу апартейда Нелсън Мандела, бившият президент на САЩ Барак Обама за усилията му за укрепване на международната дипломация и пакистанската активистка Малала Юсафзай за борбата ѝ за правото на момичетата да получат образование.
Нобеловата награда е учредена от богатия шведски изобретател Алфред Нобел, който в завещанието си посочва, че имуществото му трябва да се използва за финансиране на "награди за тези, които през предходната година са донесли най-голяма полза на човечеството".
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.