ЕФЖ изразява тревога за случаи на превантивна цензура в четири медии в Белгия

  • 24.10.2024
  • europeanjournalists.org

Европейската федерация на журналистите (EФЖ) заедно с партньорските си организации от Бърза реакция на свободата на медиите (MFRR) осъжда остро множеството съдебни решения, насочени към предотвратяване на публикуването на информация от четири белгийски медии.

Връщането на превантивната цензура, която белгийската конституция забранява, бележи тревожно влошаване на свободата на печата в Белгия, алармира сайтът на ЕФЖ.

На 10 октомври председателят на Първоинстанционния съд в Лиеж издаде „заповед за временно отстраняване“, за да предотврати публикуването на статия от обществен интерес във всекидневника "Le Soir". Цензурираната статия засяга правните последици от разследване на данъчни престъпления, включващи Максим Деги, местен политик, който се кандидатира за общинските избори на 13 октомври и трябва да стане следващият кмет на Вервие (провинция Лиеж).

Под претекст за сериозна заплаха за „правото на чест, репутация и уважение към личния живот“ всекидневникът "Le Soir" и групата "Rossel" бяха заглушени три дни преди вота. Освен това заповедта забранява на медиите да информират за оспорването от Деги на наложена му глоба от 50 000 евро за неспазване на изисквания.

Няколко седмици по-рано френскоговорящият Бизнес съд в Брюксел се обяви за компетентен да се произнесе по възможна цензура на разследване на телевизия RTBF преди излъчването на подготвения материал. Спорът се отнася до разследването на RTBF „Съдия-изпълнители, дълговият бизнес“ за програмата „#Investigation“, която осъжда предполагаеми незаконни практики от страна на съдебни изпълнители.

Посочената в разследването компания за съдебни изпълнители "Leroy" предприе правни действия, за да бъдат премахнати всички препратки към нейното име преди излъчването, под заплаха от глоба от 50 000 евро, твърдейки, че става дума за нелоялни търговски практики съгласно Търговския кодекс.

Макар съдът да постанови на 4 септември, че няма достатъчно доказателства за клевета, препращането на делото до Бизнес съда – който не е компетентен да се произнася по въпроси, свързани с пресата – създаде опасен прецедент. Съгласявайки се да разгледа такова искане за превантивна цензура, съдът признава възможността за злоупотреба с търговското право в името на нелоялни практики за заглушаване на критичните репортажи, сочи ЕФЖ.

Друга текуща процедура, инициирана от белгийския министър на вътрешните работи, има за цел да изтрие общо пет статии на групата "Sudmedia" относно корупционния скандал "Qatargate" и да попречи на медиите на групата да отразяват тази тема в бъдеще.

Платформата Бърза реакция на свободата на медиите (MFRR) призовава служителите да се въздържат от практики на цензура и вместо това да засилят жизненоважната защита на журналистите. Подобни случаи на превантивна цензура нарушават основното право на свобода на изразяване, заложено в белгийската конституция (член 19), както и член 10 от Европейската конвенция за правата на човека. Съгласно член 25 белгийската конституция изрично забранява цензурата, като гласи: „Пресата е свободна; цензура никога не може да бъде налагана”.

Забрана, която беше повторена от Апелативния съд в Гент на 28 март 2024 г. по повод спор между телевизионния канал VTM и "Het Laatste Nieuws" и политическата партия "Vooruit" нчело с председателя ѝ Коне Русо. На първа съдебна инстанция Русо беше успял да издейства забрана за публикуването на критични статии за него.

При никакви обстоятелства не трябва да се злоупотребява със закона, за да се заглушавт журналистите и да се възпрепятства достъпът до информация от обществен интерес. В светлината на това тревожно развитие за свободата на печата, Платформата Бърза реакция на свободата на медиите (MFRR) призовава съдебната система да защити основното право на свобода на изразяване и да засили защитата на медиите, отразяващи въпроси от обществен интерес. MFRR ще продължи да следи отблизо ситуацията, за да предотвратява по-нататъшни нарушения на белгийското законодателство и европейските стандарти, тъй като подобни незаконни практики са опасна заплаха за демокрацията.

Това публикувано на сайта на ЕФЖ становище е подписано от Европейската федерация на журналистите (EФЖ), Международния институт по пресата (IPI), "Неогрничена медийна свобода" (FPU), OBC Transeuropa (OBCT), Европейския център за свобода на печата и медиите (ECPMF).