Изложба отбелязва 130 години организирано журналистическо движение в България

  • 29.10.2024
  • СБЖ
  • Светла Стойкова
„Между три века“ – изложба, посветена на 130 години организирано журналистическо движение в България

Изложба, посветена на 130 години от създаването на организираното журналистическо движение у нас, беше открита в градинката „Кристал“ в София. Под надслов „Между три века“, в 28 табла с фотоси и текст Съюзът на българските журналисти (СБЖ) показва най-важните моменти от журналистическата ни история.

На 12 юли 1894 г. в салона на „Славянска беседа“ се поставя началото на организираното журналистическо движение в България. Тогава се събират около 170 изтъкнати журналисти и писатели и решават да се сплотят „в името на техните интереси и тяхното възпитателно въздействие върху обществото“. Това е първият журналистическо-писателски конгрес, който решава да се бори за правата на журналистите и за достойно възнаграждение на труда им.

В разказа на изложбата ни посреща първият български вестник - „Български орел“ на Иван Богоров. Заради  османското владичество по нашите земи, той е издаден на 20 април 1846 в Лайпциг. Следват Константин Фотинов и първото българско списание „Любословие“, излязло през 1844 г. в пределите на османското империя. С появата на това издание се поставя и началото на българския периодичен печат, чиято 180-годишнина също беше отбелязана през 2024 година.

Спомените ни отвеждат към блестящото публицистично перо на Йосиф Хербст от началото на 20-ти век. Той е първият председател на Дружеството на столичните журналисти, заплатил с живота си отстояването на истината. Преди 20 години за 110-годишнината на журналистическото движение в едно от фоайетата на сграда на СБЖ в София беше направен стенопис с централна фигура на Хербст и завета му „Никому в угода, на никого напук“.

Снимки в изложбата ни показват военни кореспонденти на различни вестници, списанията „Везни“ и „Пламък“. Таблата ни водят през емблематични сгради в София и Дома на журналистите във Варна – всички, свързани с журналистическото движение. За да се стигне до различни събития за отбелязването на 180-годишнината на периодичния ни печат през тази година в различни градове на страната.

„Не само мислим за миналото, но от него можем да черпим идеи и вдъхновение за бъдещето – каза Снежана Тодорова, председател на СБЖ, при откриването на изложбата. – Доказателство за това са тези 28 платна. Като журналисти търсим истината, искаме да сме верни на нея и да помагаме на България.“

Преди 20 години Огнимир Киров подрежда историята в снимки, които са показани и днес. След това през десет години – за 120-годишнината и сега за 130-годинишнина, експозицията е обновявана от Ивайло Диманов.

Изложбата ще остане в градинката „Кристал“ до 10 ноември 2024 г.

 

© СБЖ