Няколко инцидента с възпрепятстване на работата на журналисти, отразяващи гласуването в различни секции, помрачиха парламентарните избори на 27 октомври. От адекватната реакция на властите на тези случаи ще проличи дали сме наистина откликваща на гражданите си правова държава.
Отшумяха поредните избори у нас, чийто резултат не предизвиква особен обществен ентусиазъм и повече поставя въпроси, отколкото да дава отговори. Да му мислят политиците какъв да е изходът от този нескончаем лабиринт.
Ние тук сега за пореден път поставяме въпроса за чисто журналистическото отразяване на тази засмукваща спирала. Страстите кипят, търговията – във всичките ѝ измерения – също, но хайде да погледнем в кое времево и вилаетско измерение се пада европейска България при гласуването, през призмата на журналистическата работа?
Ето, че отново нашата колежка, разследващата журналистка и член на УС на СБЖ Дияна Желязкова, се оказа обект на заплахи от властови фактори – в сегашния случай от кмета на едно крайшуменско село, който ѝ се заканил с размахване на пръст „да внимава“. Още няколко сигнала за подобни посегателства към журналисти от БНР, bTV, „Свободна Европа“ бяха разгласени тези дни. И всеки от тях е възмутителен, защото е знак за възмутителна ерозия на фундамента на демокрацията, в който би трябвало да е циментирана свободата на словото и на медиите, когато те защитават обществения интерес и прозрачността на изборния процес.
СБЖ за пореден път настоява: оставете журналистите да си вършат почтено работата, да информират обществото за всичко, което може да застраши демокрацията и справедливостта! Това е не просто неразривна част от етичния кодекс на журналистиката и на демократичното общество – то е и част вече от законодателството на ЕС и на България.
Нека всички, дори и най-едрогабаритните, дори и най-кухословните трубадури на политкоректността, слязат на земята и започнат да отговарят пред обществото, а по възможност и пред закона, за всяко нарушение пред безпрекословните норми от Хартата на основните права на Европейския съюз. Например: гарантираното право да се разпространяват информация и идеи без намеса на публичните власти и независимо от границите, както и зачитането на свободата и плурализма в медиите. Ако на някого това не му харесва, да спре да парадира с „евроатлантизъм“ и да започне да отговаря защо всъщност цинично го погазва като в роман на Оруел.
СБЖ настоява компетентните органи незабавно да се задействат и да предприемат всички законосъобразни мерки срещу нарушенията, допуснати в изборния ден срещу изпълняващи професионалните си задължения журналисти! Нали сме правова европейска държава?!?!
Снежана Тодорова,
председател на УС на СБЖ
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.