Законосъобразност, прозрачност и предвидимост на СЕМ обещава Симона Велева

  • 31.10.2024
  • СБЖ
  • Майя Любомирска
Стопкадър от платформата ZOOM, по която се излъчват на живо заседанията на СЕМ. Снимка: Майя Любомирска

Редовното заседание на Съвета за електронни медии(СЕМ) днес беше ръководено от Симона Велева, която ще изпълнява длъжността председател на регулатора следващите шест месеца.

Тя обеща на медиите законосъобразност, прозрачност и предвидимост , с които в рамките на компетенциите си ще осъществява СЕМ. Симона Велева припомни, че застава на тази позиция, след като изтече мандатът на Соня Момчилова като шеф на регулатора и медийните съветници взеха решение мандатът на ръководителя да се раздели на шест месеца. Това по думите на Велева е довело дж добър синхрон и баланс между членовете на СЕМ.

 Симона Велева каза още, че акценти в работата на медийния регулатор през следващите шест месеца е да продължат започнатите инициативи в сферата на меидйната грамотност, в сферата на Акта за свободата на медиите и Акта за цифровите услуги. Велева изрази също така надежда, че СЕМ ще работи в посока на подобряване на законодателството през следващите месеци.

Не беше пропусната и темата за хроничното недофинансиране на администрацията на регулатора.

 

СЕМ прие и доклада на Габриела Наплатанова и Пролет Велкова за участието им в 60-ата среща на Европейската платформа на регулаторите (ЕПРА). Стана ясно, че основните теми на дискусия са били изкуственият интелект(ИИ) и речта на омразата.

Навлизането на ИИ прави процесите по-лесни и ускорени, включва се в създаването на медийно съдържание , както и се използва за комуникация и маркетинг на пазара. В същото време се наблюдава т.нар. ефект на извместването – т.е. прекалено голямата употреба на съдържание с изкуствен интелект да доведе до по-малка видимост на съдържание, изготвено по класическия път от журналисти.

Рисковете от навлизането на ИИ са свързани с възможности за манипулиране на медийна идентичност, проблеми с авторските права, наличност на големи бази данни и високи енергийни изисквания, посочи още в доклада си Наплатанова.

По отношение на речта на омразата, тя подчерта, че по време на сесията на ЕПРА е засегнат и въпроса за това , че част от регулаторите са получили статута на координатори по Акта за цифровите услуги имат право да докладват реч на омразата онлайн.

По време на обсъждането на доклада Къдринка Къдринова предложи медийният регулатор да инициира среща, посветена на изкуствения интелект, като покани всички заинтересовани страни – журналисти и експерти. Според нея има риск , свързан с ИИ и роботизираната журналистика, която може да измести живата такава. Според Къдринова акцент в дискусията може да бъде темата за това как такова явление би се отразило на безработицата сред журналистите. 

Предложението беше подкрепено по принцип.

 

 

 

България