МФЖ настоява: правителствата да бъдат държани отговорни за нападенията срещу журналисти

  • 01.11.2024
  • ifj.org

Международната федерация на журналистите (МФЖ) настоява националните правителства да бъдат държани отговорни, когато журналисти са убивани или нападани където и да е по света, по-специално в Палестина, Ливан, Израел и Сирия в резултат на войната в Газа.

Призивът идва ден преди 2 ноември, когато се отбелязва 10-ата годишнина на Международния ден за прекратяване на безнаказаността на престъпленията срещу журналисти.

От началото на годината най-малко 76 журналисти и медийни работници са били убити по време на работата си, 46 от които в Газа, според последните статистики на МФЖ.

МФЖ осъжда по-специално отношението на Израел към пресата и неговите атаки срещу медийни работници в резултат на войната в Газа.

Най-малко 146 журналисти са загубили живота си там от началото на конфликта през октомври 2023 г. – най-кървавият период в историята на журналистиката.

От октомври 2023 г. МФЖ отправи многократни призиви към ООН, като настояваше за прекратяване на огъня и призоваваше за хуманитарна и логистична помощ за журналисти, включително защитно оборудване, от което журналистите са лишени.

МФЖ също така призова израелското правителство да отмени забраната, която не позволява на международни журналисти да влизат в Ивицата Газа.

Освен това МФЖ обвинява Израел в нарушаване на резолюции 2222/2015 и 1738/2006 на Съвета за сигурност на ООН, които осъждат международните атаки срещу журналисти и медийни работници в ситуации на въоръжен конфликт.

МФЖ осъжда безкрайните произволни арести, сплашвания, изчезвания, физически нападения и онлайн заплахи срещу журналисти, които имат за цел да заглушат пресата и да потушат истории, които са в обществен интерес, навсякъде по света.

Федерацията посочва по-специално други страни, където безнаказаността е широко разпространена. Например Пакистан с 9 убийства тази година; Колумбия, където имаше множество случаи на заплахи, атаки и двама убити журналисти през 2024 г.; Косово, където 19 убийства на журналисти остават ненаказани, и Судан, друга държава във война, където най-малко четирима журналисти бяха убити тази година, предимно от милициите и от членове на силите за сигурност, напълно безнаказано.

Председателката на МФЖ Доминик Прадалие пише: „Тази година отново е тъжен ден, когато става дума за безнаказаност. Няма абсолютно никаква свободна и безопасна среда за работа на журналистите и в момента сме свидетели на най-кървавия период в историята на журналистиката поради конфликта в Газа и съседните страни. Правителствата по света трябва да бъдат държани отговорни за жестокостите, извършвани срещу журналисти, а ООН трябва да направи повече, за да защити свободата на печата, включително като призовава за изпълнение на собствените си резолюции. Крайно време е международната общност да каже: „Да сложим край на безнаказаността!“ и да приеме обвързваща Конвенция на ООН за безопасността и независимостта на журналистите и другите медийни специалисти“.

Тази година МФЖ ще бъде представена от своя зам.-председател, палестинския журналист и председател на Синдиката на палестинските журналисти (PJS) Насер Абу Бакр, на глобалното отбелязване на Деня на безнаказаността на ООН на 6-7 ноември 2024 г. в Адис Абеба, Етиопия.

Темата на събитието ще бъде „Безопасността на журналистите при кризи и извънредни ситуации“.

М.Л.