Писателката и журналист Ирен Леви създава настолна игра „Не бях аз“

  • 01.11.2024
  • БТА
Писателката и журналист Ирен Леви създава настолна игра „Не бях аз“. Снимка: „Ентусиаст"

Писателката и журналист Ирен Леви създава настолна игра, озаглавена „Не бях аз“. Тя въвлича играчите в имагинерен свят, в който всички са уличени в извършването на необичайно деяние, докато не докажат обратното, разказват издателите от „Ентусиаст“. Играта ще бъде представена на 23 ноември в Централните хали.

„Не бях аз“ се роди преди няколко години в една класна стая“, разказва Леви, съобщава БТА. „С този клас работех вече трета година, децата се справяха великолепно и аз усещах, че трябва още да вдигна нивото на трудност, за да задържа вниманието им в сферата на креативното мислене. Така възникна идеята да създадем настолна игра. Това беше перфектно предизвикателство, защото имаше образи за изграждане, забавни престъпления за измисляне, логични начини за разкриването им и най-важното за мен - сътворяване на история, която да доказва тяхната невинност“, обяснява тя.

Сюжетът на играта се развива в селцето Пакостниково, където е извършено престъпление. Всички негови жители са заподозрени, а целта на играчите е да бъдат признати за невинни. Това става, ако успее да измисли по-правдоподобна история от останалите, разказват от „Ентусиаст“. За тази задача всеки състезател разполага с помощни изречения, които трябва да включи в разказа си. Този, който не успее да измисли история или разкаже неубедително алиби, става заподозрян. След като изслушат всички, играчите решават срещу кого ще гласуват. Определя се присъда и изпълнението ѝ започва от следващата игра.

Играта е за минимум трима души, а максималният брой играчи е девет, колкото са и героите – Скублата, Кикимората, Цървула, Въртиопашката, Тиквеника, Пумпала, Дребосъка, Хипопотука и Съдията.

Ирен Леви e журналист по професия, водеща на предаването „Малки истории“ по БНТ. Зрителите свързват името ѝ и с предаванията „Небивалици“ и „Голите ангели“. Работи и като учител. Създател е на „Ателие за фантазии“ и „Скривалище за букви“. „Ателие за фантазии“ е образователен курс, който развива детската креативност. „Скривалище за букви“ е методика, създадена от Леви в класната стая, по която децата се учат да изписват ръкописните букви от българската азбука.

Ирен Леви е автор на книгите „Ангелски данък“, „Последно повикване“, „Хмутовете“ и „Голото плашило“.

Панорама