Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ) отбелязва 146 години от своето основаване днес. Празникът беше отбелязан в Централното фоайе на институцията с кратко тържество.
В началото на честването бяха поднесени цветя на паметника на светите братя Кирил и Методий. Всички присъстващи имаха възможност да се включат в предвидената обща снимка пред сградата на институцията. След това приветствено слово произнесе директорът на НБКМ проф. д-р Красимиар Александрова, информиар БТА.
В рамките на събитието бе открита гостуваща изложба на Историческия музей в Попово. Експозицията ''От киноцентъра до музейната витрина'' е по повод 180 години от рождението на Капитан Петко Войвода.
Сред присъстващите бяха заместник-министърът на културата - Калин Вельов, Калина Иванова - председател на Българската библиотечно-информационна Асоциация (ББИА), директорът на Историческия музей в град Попово - Владимир Иванов, Пламен Славов - съветник на президента по култура, Снежана Тодорова - председател на Съюза на българските журналисти (СБЖ), д.н. Силва Налбантян-Хачерян - директор Дирекция ''Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности'' към Министерство на културата, проф. д. ик. н. Стоян Денчев, Божана Димитрова - български радиоводещ журналист, един от основателите на програма ''Хоризонт'' на Българското национално радио (БНР), Меглена Плугчиева- български политик и дипломат, представители на академичните среди и на Обществения съвет на Националната библиотека.
''Благодарение на Вашата всеотдайност и посветеност на мисията за съхраняване и популяризиране на родната книга, българинът успява да съхрани това свое изконно усещане за потребност от съприкосновение с писаното слово и днес, в ерата на дигиталните технологии. Националната ни библиотека има не само богата история в отстояването на вечните човешки ценности. С умението да се променя и обогатява в съзвучие с изискванията на съвремието, заема своето духовно място в духовното пространство на страната ни'', се казва в поздравителния адрес от името на културния министър Найден Тодоров, който бе прочетен от неговия заместник Калин Вельов.
Музикално-инструментален поздрав от серийния филм ''Капитан Петко Войвода'' изпълниха Яни Янков и Христо Вангелов от Формация ''Тропангелес''.
''Екипът на филма решава да направи, според мен, един експеримент. Обявяват акция за събиране на стари народни носии. Решили са да потърсят нещо оригинално. Така, в ръцете на създателите на филма попадат уникални български народни носии от районите, в които е живял и действал капитан Петко Войвода'', разказа директорът на Историческия музей в град Попово Владимир Иванов.
''Тези носии пристигат в музея в град Попово благодарение на оператора на филма - Димо Коларов, но това е прекрасният имагинерен спомен, който всички пазим. Макар и близо до историческата действителност, той винаги ще остане имагинерен. Добре, че има автори, актьори, режисьори, музиканти, които да създават харизмата около нашите герои'', добави редакторът на списание ''Библиотека'' и архивист в НБКМ д-р Ивета Рашева.
Тя обясни, че в Националната библиотека, в Българския исторически архив, има много документи, свързани с личността на Капитан Петко Войвода. Витрините от експозицията ''От киноцентъра до музейната витрина'' , която ще гостува в НБКМ до 20 декември, са подредени именно от екипа на архива.
Изложбата съдържа освен част от носиите, използвани при заснемането на филма, и много благодарствени писма, отправени до Капитан Петко Войвода от различни краища на България, както и витрина с написани на ръка спомени за българския герой, и печата на Първа Българска тракийска дружина.
''Надявам се, че днес отбелязваме 180-годишнината от рождението на Капитан Петко Войвода с идеята да обединим историческото и имагинерното. Историческото и имагинерното, които всъщност създават митовете. А всеки един народ е много беден и нещастен без своите митове'', добави д-р Ивета Рашева.
М. Л.
130 години от рождението на Гео Милев
Издават книга за певеца Аспарух Лешников
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.