Неграмотен съдия от „Народния съд´´ подписал 227 присъди с палец, 99 от тях смъртни
Имената на всички, осъдени от т.н. "Народен съд" в периода 1944-1945 г., ще излязат за първи път у нас.
Проект „Народният съд" в България (1944-1945): Социално-исторически и биографични измерения“ ще изгради документален регистър, в който да събере, имената, присъдите и биографиите на всички над единадесет хиляди българи, изправени пред т.нар. "Народен съд", 90% от които са осъдени.
Проф. Мартин Иванов, един от екипа учени, заел се с проекта, разказа пред Нова тв: „В самото начало на проекта сме. Някои от присъдите, с които сега работим, звучат сякаш междусъседски караници са ставали основание за разчистване на стари сметки”.
Точната цифра на осъдените е спорна, но се знае, че са над 10 000.
По време на проучването е излязла наяве историята на съдия Евтим Пандурски, подписал присъдите на Първи и Втори горноджумайски състав с отпечатък от палеца си. В двата процеса, от този неграмотен „съдия“ са осъдени 227 души, от които 99 на смърт.
По думите на проф. Иванов "Народният съд" е най-добре документираното доказателство за терора по онова време. Имало райони, като този на днешен Елин Пелин, в които над 70% от присъдите били смъртни.
Историкът разказа и за учителите Симеон и Надежда Дивдуркин. През март 1944 г. партизани нахлули в дома им, извлекли мъжа и го убили. Жена му свидетелствала за случилото се и година по-късно била осъдена на 12 месеца затвор и 20 хиляди лева глоба.
Почти всеки състав съди лица, които не са включени в обвинителния акт, припомня и offnews.bg. Рекордьор в това отношение е Първи радомирски състав, при който 10 от всички осъдени 81 са паднали буквално „от небето“ и са включени в последния момент в делото. Бях много впечатлен и от дългите списъци на отсъстващи от процесите обвиняеми. За тях в протоколите обикновено е отбелязвано, че са в неизвестност. Но, когато се заровим в материалите по делото, виждаме че немалко от тези хора преди да „изчезнат“ дават саморъчни показания в милицията. Явно за тях е преценено, че няма достатъчно доказателства за осъдителна присъда, поради което са избити и заровени в масови гробове още преди началото на „Народния съд“, разказа проф. Мартин Иванов пред Фактор.
Държавна агенция "Архиви" публикува преди години поредица за "Народния съд", която обаче включва документацията само на 13-те софийски състава.
М.Л.
Лозан Такев: Държавата на абсурдите
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.