Всяка пета жена е била жертва на сексуален тормоз на работното място, сочат данните от изследване на Фондация „Фридрих Еберт България“ съвместно с Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), които бяха представени на конференцията „Тормоз и насилие на работното място: да нарушим мълчанието!“.
Тя беше открита и модерирана от Калина Дренска, проектният координатор на фондация „Фридрих Еберт България“. Дренска подчерта, че не случайно тази конференция се свиква дни преди / март- Международния ден на жената, тъй като борбата срещу тормозът на работното място е кауза както за КНСБ, така и за фондация „Фридрих Еберт“. За конференцията като предстоящо събитие сайтът на СБЖ вече ви информира.
В приветствието към участниците във форума директорът на фондация „Фридрих Еберт България“ Жак Папаро подчерта, че това е много лична и тежка тема, свързана с негативни емоции. Но конференция, като провежданата, може да стане основа за предприемане на мерки срещу това явление.
Тъй като по-голяма част от респондентите на изследването са били от сферата на образованието, думата беше дадена още в началото на конференцията на Янка Такева, която е председател на Синдиката на българските учители към КНСБ и ръководи Комисията за равнопоставеността, семейството, жените и децата – КНСБ. Тя говори за проблемите в образаванието и възпитанието на младото поколение, подчерта, че забраните и санкциите на работят, а трябва много любов и разбиране към младите хора. Такева каза също, че основните предпоставки да се справим с това негативно явление , каквото е сексуалният тормоз, се коренят във възпитанието в семейството и в училище.
Участниците във форума бяха поздравени със специален адрес от председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, която поради ангажименти не можа да участва лично.
По думите й българското законодателство гарантира равнопоставеността между мъжете и жените във всички сфери на общестения живот, както и забрана за дискриминация на основата на пол. Но в същото време е ясно, че това законодателство не достатъчно за разрешаване на проблемите.
Необходимо е да се търсят причините за това, като се обединят усилията на гражданския сектор, синдикати, работодатели и институциите. Само с общи усилия може да се изготвят препоръки и да формират политики за превенция и справяне с тормоза и насилието на работното място, подчертава още Наталия Киселова.
Зам.-директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучения на КНСБ Виолета Иванова представи резултатите от изследването, което е проведено от юли до септември 2024 г..
В него като най.чести форми на сексуален тормоз се сочат неуместни погледи и неприлични сексуални шеги на работното място, както и обиди по отношение на физическите качества и нежелан физически контакт. Най-засегнати от сексуалния тормоз са жените до 30 годишна възраст.
От жертвите на сексуален тормоз 32% казват, че се чувстват некомфортно на работното си място, 13% имат депресивни състояния, 14% обмислят напускане на работата, а други 11% изпитват страх да ходят на работа.
Още по-смущаващи са резултатите от отговорите на въпроса как са реагирали жертвите на сексуален тормоз. 28% съобщават, че нищо не са напраили, не са отговорили по никакъв начин, над 390% отговарят с „Не знам“, а близо 23 на сто казват, че са се изправили срещу извършителите. Много малко от респондентите споделят, че са съобщили на семейството си или на близки и роднини.
Малко са сигналите за сексуален тормоз на работното място, каза Златина Дукова от Комисията за защита от дискриминация, която подчерта, че това се дължи на факта, че част от засегнатите предпочитат да замълчат, а други се страхуват да не си загубят работата.
По време на дискусията бяха направени препоръки за включване на текстове за превенция от сексуалния тормоз в Колективния трудов договор, както и провеждането на информационни кампании.
От КНСБ настояват да бъдат предприети мерки, сред които и ратифициране на Конвенция 190 на Международната организация на труда за премахване на насилието и тормоза в областта на труда.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.