Най-малко десет журналисти са нападнати физически, най-малко петима са арестувани, медиите са заплашвани и санкционирани – докато протестите разтърсват страната след ареста на 19 март на Екрем Имамоглу, кмет на Истанбул и основен опонент на президента Ердоган, нарушенията на свободата на печата се умножиха.
„Репортери без граници“(RSF) осъжда тази безконтролна репресия срещу медийни специалисти, които се стремят да предотвратят отразяването на новинарски събития, и призовава правителството незабавно да сложи край на репресиите, пише в позиция на сайта на организацията.
От началото на вълната от протести срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу – основният съперник на президента Ердоган – които се разпространиха в цялата страна, журналисти и медии бяха обект на тежки репресии: не по-малко от десет журналисти са били физически нападнати от правоприлагащите органи според данни на RSF, а десетки други са били обект на сълзотворен газ или гумени куршуми.
По информация на RSF най-малко петима журналисти са арестувани „Осъждаме най-категорично жестоките репресии срещу медийни специалисти, отразяващи протестите в Турция. Тези атаки и ограничения върху свободата на пресата трябва да спрат незабавно и всички отговорни за това насилие трябва да бъдат идентифицирани и изправени пред правосъдието. Ние настояваме задържаните журналисти да бъдат освободени и призоваваме министъра на вътрешните работи Али Йерликая да предприеме мерки, гарантиращи, че силите на закона и реда зачитат правото на населението на информация.", пише в позицията Ерол Ондероглу, представител на RSF за Турция
Арестувани журналисти за отразяване на протести
На 24 март, около 6 часа сутринта, най-малко четирима журналисти — включително фоторепортера на AFP Ясин Акгюл, фотожурналиста Бюлент Къличи, репортера на Now Haber Али Онур Тосун и журналистът на свободна практика Зейнеп Курай — бяха арестувани в домовете им и отведени в полицейското управление на Истанбул за разпит,защото са отразявали протестите.
В Измир, град в западната част на страната, фоторепортерът на свободна практика Мурат Коджабаш също беше арестуван на 24 март за отразяване на продължаващите демонстрации и е държан в отдела за борба с тероризма на полицията в Измир.
Журналисти, обект на умишлено полицейско насилие
От 19 март най-малко десет журналисти са били физически нападнати от силите за сигурност. В нощта на 23 март репортерите на вестник BirGün Ебру Челик и Дениз Гунгор и репортерът на Анадолската агенция Мурат Сенгюл бяха жестоко нападнати от полицията за борба с безредиците, която ги удряше, риташе и удряше с тояги.
Десетки медийни професионалисти, като Ейлюл Дениз Яшар от канала Ilke TV и фотожурналистът Кемал Аслан, бяха мишена на гумени куршуми и сълзотворен газ, изстреляни в лицата им, докато отразяваха митинга пред централата на кмета на Истанбул в квартал Сарачане в Истанбул и студентските протести пред кампуса Беязит на Истанбулския университет в квартал Фатих в Истанбул.
В нощта на 21 март, докато отразяваха полицейските репресии срещу млади протестиращи близо до парк Сарачане, Ясин Акгюл от АФП, Хакан Акгюн от Анадолската агенция и Дилара Сенкая от Ройтерс претърпяха полицейско насилие.
Дилара Сенкая беше ударена с юмрук в главата, а Хакан Акгюн беше хоспитализиран със счупен нос.
Али Динч от новинарския сайт Bianet беше нападнат, докато отразяваше студентско събиране пред кампуса на Истанбулския университет близо до Сарачане. „Бяхме четирима журналисти - те ни притиснаха в ъгъла в парка Сарачане. Тъй като бях с маската си, не бях засегнат от сълзотворния газ, но те започнаха да ни бият, дори когато вдигнахме камерите си, за да покажем, че сме журналисти. Очевидно бяхме посочени поради тази причина. Имам наранявания по краката и гърба си", каза той пред RSF.
Висшият съвет за радио и телевизия на Турция (RTÜK) отправи заплахи и санкции
Успоредно с това Висшият съвет за радио и телевизия на Турция (RTÜK) също предприе репресии срещу медийното отразяване на протестите, заплашвайки телевизионни канали, които продължават да критикуват правителството и съдебната система в репортажите си за публичните демонстрации.
На 23 март президентът на RTÜK Абубекир Шахин издаде „последно предупреждение“ към националните радио- и телевизионни оператори, критични към правителството, като ги заплаши със сериозни глоби и отнемане на лиценза, ако продължат да предават на живо от сайтове за протести или излъчват програми, критикуващи отговора на правителството – след по-ранни заплахи, отправени предишния ден.
Съветът вече санкционира Now TV, Tele1, Halk TV и SZC TV на 20 март, като им нареди да платят глоби, равняващи се на 3 процента от приходите си от реклама от предходния месец, поради програми и репортажи, критични към ареста на Ekrem İmamoğlu. Насочените предавания от SZC и Halk TV бяха спирани на три отделни случая.
В допълнение към тези пречки, журналистите и участниците от гражданското общество, базирани в Истанбул, бяха сериозно засегнати от ограничаване на честотната лента през първите два дни на протестите и спорадично през следващите дни.
Съобщава се, че забавената интернет връзка е дошла по искане на президентската канцелария. Услугите на платформи като Instagram, Facebook и WhatsApp бяха особено нарушени, пише още в позицията на RSF.
Copyright © 2022
Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.