Председателят на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова поздравява всички настоящи и бивши студенти.
Уважаеми колеги,
Най-сърдечни поздравления по-случай 8 декември – Празника на българските студенти!
Желая на всички настоящи и бивши студенти крепко здраве и нестихваща енергия, благополучие и дълголетие!
На днешния празник да си припомним, че през 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса, свързан с това първото Висше училище в България да има „по-особен, свой празник“. На заседанието си от 2 ноември 1902 г. Академичният съвет на Висшето училище определя деня на просветителя Св. Климент Охридски – 25 ноември (8 декември по нов стил), за свой празник.
За първи път студентите го отбелязват през 1903 г. в салона на читалище „Славянска беседа“, в София. През 1905 г. в Правилника на Висшето училище, което тогава вече се нарича Софийски университет „Св. Климент Охридски“, за първи път е записан текстът, че 25 ноември е патронен празник на университета.
От 1916 г., в резултат на официалното въвеждане на Григорианския календар в България, годишният празник на университета се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 8 декември. Така с годините най-старото и престижно висше училище в България – Софийският университет „Св. Климент Охридски“, създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност.
Честит празник!
Снежана Тодорова,
Председател на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти
Copyright © 2022
Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.