Разпространението на печатните медии в Германия  ще е централизирано  

  • 13.02.2026
  • meedia.de
Fit for Future спечели битката за рафтовете на вестниците и списанията в Германия

Разпространението на печатни издания в Германия е изправено пред фундаментално преструктуриране, след като Федералната служба за картели одобри планове за реформа на издателския алианс за вестници и списания Fit for Future (FFF).

Алиансът обяви намерението си да създаде централна компания за дистрибуция на едро за цяла Германия най-късно до края на 2026 г.

Моделът на FFF, алианс от единадесет издатели, предвижда създаването на централен търговец на едро на печатни издания в Германия, наречен Алианс за публично разпространение (PGA). Той е предназначен да замени 13-те търговци на едро, които в момента управляват регионални монополи за дистрибуция. В допълнение към издателите, четири компании за търговия на едро, наричани „системни партньори“, ще бъдат акционери на PGA.

PGA ще се занимава с покупката и продажбата на вестници и списания и ще възлага логистика на отделни търговци на едро в регионите. Търговците на едро, на които FFF не определи роля на „системни партньори“, обединиха сили в т. нар. Зигбургски кръг, след като плановете станаха публични в края на 2024 г.. Тези осем утвърдени търговци на едро се противопоставиха на проекта и заявиха, че ще заведат дело, пише Хенинг Корнфелд в meedia.de

При антитръстовия преглед на проекта FFF, Федералната служба за борба с картелите направи промени в първоначалния план. След „многобройни пазарни консултации“ вече е разработена концепция, която отговаря на изискванията, пише президентът Андреас Мундт в изявление. Според органите за защита на конкуренцията е било особено важно разпространението на пресата да бъде „недискриминационно“ за всички издатели и продуктите на пресата да останат достъпни в цялата страна, включително в слабо населените региони. Всички издатели на преса могат да участват в PGA. Планира се и „независима клирингова къща“, към която търговците на дребно и издателите могат да се обръщат с жалби. Освен това, съставянето на асортименти от преса ще се извършва от „отделна, независима от издателя компания“, „за да се гарантира неутралността на избора на асортимент“. Мундт също така посочва, че условията за разпространение на продукти от пресата ще останат стабилни до края на 2030 г.

Новата система е планирана да започне да функционира през 2027 г. Според издателите от FFF, реформата ще намали „системните разходи“, ще стабилизира маржовете на печалба, ще опрости процесите и по този начин ще помогне за запазването на уникалното разнообразие на печата в Германия.

FFF включва Axel Springer, Bauer Media Group, Burda Verlag, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Funke Mediengruppe, Gruner + Jahr, Spiegel-Verlag, Süddeutsche Zeitung, Martin Kelter Verlag, Mediengruppe Klambt и VF Verlagsgesellschaft. Техните „системни партньори“ са дистрибуторите на едро 4Press, Qtrado, PVG, Trunk и Presseservice Nord.