Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и Секция „Антропология на словесните традиции” организират конференция на тема „Фолклорната словесност – традиции, състояние, тенденции“ на 12 май 2026 г. от 17.30 ч. в Зала „Зимна градина“ на ИЕФЕМ-БАН ул. Московска 6А.
Тогава ще бъде представен и сборникът „ Разказващият човек и светът на фолклора“ , посветен на проф. Албена Георгиева
Съставители на сборника са Ангелина Илиева, Анелия Манова, Валентина Ганева-Райчева, Мария Славчева, Мариянка Борисова, Николай Вуков. Книгата е осъществена от Издателството на БАН „Проф. Марин Дринов“.
Сборникът е посветен на проф. Албена Георгиева (1954 – 2024), учен със значими приноси във фолклористиката, етнологията и антропологията, преподавател и дългогодишен изследовател в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките. В него са включени разширените текстове на четиридесет доклада, представени на едноименната научна конференция, проведена в Института на 24-25.10.2024 г.
Статиите в сборника представят нови изследвания в богатия набор от теми, проблеми и терени, по които е работила проф. Албена Георгиева – фолклорната словесност в миналото и днес, фолклор и религиозност, образи на другостта в традиционната и съвременната култура, отношенията между устни и писмени словесни форми, фолклор и литература, разкази и разказване, градски пространства и мигрантски опит, локални традиции и съвременни културни практики. Включващ многообразие от изследователски терени, гледни точки, научни методи и подходи, сборникът има ярко изразена фолклористична насоченост, с подчертано внимание към българския фолклор и словесните фолклорни жанрове (приказки, предания, легенди, разкази за чудеса, лични разкази, анекдоти, клетви, песни и др.), към традиционни и съвременни аспекти на фолклорната култура.
Copyright © 2022
Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.