
Млади доброволци ще помагат на възрастни колеги в затруднено положение, ако бъде приет проектът за ДСПБЖ
Идейният проект е изготвен от Виолета Станиславова, председател на 45-то журналистическо дружество „Писател”. Тя е готова да го допълни в зависимост от предложенията, които ще постъпят при обсъждането му в УС на СБЖ и сред журналистическата колегия.
Предвижда се създаването на структура в рамките на СБЖ, която да се казва точно Духовна и социална помощ за българските журналисти (ДСПБЖ). Целите й ще бъдат да помага на възрастни, болни, обездвижени журналисти, членове на СБЖ, както и да вдъхва кураж и сили за преодоляване на физически и духовни проблеми. ДСПБЖ ще обслужва съюзни членове в София, но подобни поделения може да се създадат и из страната.
Координатори и доброволци
Към структурата ще има съвет от трима взаимозаменяеми координатори, членуващи в СБЖ, които ще са двигатели на основната дейност и ще преценяват дали желаещият да получи подкрепа отговаря на съответните критерии. Съветът ще се води като обществено-социален отдел на Съюза и ще бъде наблюдаван пряко от председателя на УС на СБЖ.
Сред членовете на СБЖ ще се набират здрави физически, психически и морално журналисти доброволци за единични посещения при нуждаещите се от подкрепа. Тяхна задача ще е да им вдъхват с думи и поведение доверие, сърдечност, съпричастност, добросъвестност, безкористност, състрадание.
И при най-малката порява на грубост или неуважение провинилият се доброволец ще се отстранява. Това ще става и при установяване на злоупотруби и нарушения с пари, храни, дрехи и други помощи за нуждещите се, като уличеният ще е длъжен и да възстанови щетите. Същевременно най-добрите доброволци ще получават почетни значки и парични награди, които ще се връчват на специална церемония от председателя на УС на СБЖ.
Критерии за подкрепа
В проекта са посочени и критериите за оказване на социална помощ - когато бедстващият журналист е тежко болен, неподвижен, живее сам, получава пенсия под минимума за бедност. С предимство ще са колеги, на които предстои операция, които са на болничен режим, след болнично лечение, или са над 75-годишни.
Отбелязва се, че помощта се предназначава единствено и само за журналисти и се осъществява единствено и само от избран представител на СБЖ, включен м структурата на ДСПБЖ. Изключват се преговори с близки и роднини за отклоняване и прехврляне на ромощта към когото и да било другиго. При конфликт помощта се прекратява.
В контекста на духовната подкрепа на всички възрастни, болни и немощни журналисти, независимо дали имат близки или платен асистент, може да се предложи общуване и информиране за събития, нови книги, дискусии, конференции и т.н. Целта е да не се откъсват от съюзния живот, да не се чувстват изолирани, изоставени, ненужни, да усещат, че Съюзът се интересува от тях и продължава да ги почита и уважава чрез грижите си.
Подпомагане за храна и лечение
Дейността на ДСПБЖ ще има две основни страни - социална и духовна.
Доброволецът при нужда ще пазарува, почиства, готви, пере и обслужва болния веднъж седмично, с дарителски средства. Може също да носи храна от обществена или частна кухня. За онези, които не са включени към социална кухня, ще се купува и носи храна три пъти седмично - понеделник, сряда и петък. Ще се осигуряват лекарски прегледи у дома. Може да се помага и с инвалидни колички, патерици, настаняване в домове за възрастни хора.
Ще се събират дарения за лекарства, ще се съдейства за болнича помощ и лечение, ще се осигурява месечна добавка под формата на продукти или пари за диетично хранене. Ще се набират помощи за отопление. Ще се предоставят дрехи и вещи за задоволяване на жизнените потребности.
Грижа за духовните потребности
Доброволецът трябва да може да беседва с подпомагания журналист по теми, които го интересуват, да го информира за живота на неговите приятели и колеги, за дейностите на СБЖ, да слуша спомените му за творчески постижения и преживявания, да ги записва при нужда, да чете на глас творби по желание, да разказва на възрастния колега за нови книги, статии, студии, публикации в печата, да чете и обсъжда статии на колеги на подомагания и т.н.
Задължителни ще са посещенията на доброволци по повод национални, професионални и общи празници, рождени дни, юбилеи, тържества.
ДСПБЖ ще помага в търсенето на средства, ако журналистът пожелае да издаде последните си творби в книга, ще се ангажира с намирането на спонсори, с организиране на отпечатването и на премиерата.
Ако журналистът е в състояние, доброволецът може да го придружи на отдих до една от почивните станции на СБЖ, както и на театрална постановка, концерт, изложба, премиера и т.н.
Дарения и денонощен телефон
ДСПБЖ ще провежда дарителски качпании за набиране на вещи от първа необходимост за нуждаещите се и ще разпределя сред тях събраното. Ще бъде осигурена денонощна терефонна линия, на която нуждаещият се да потърси помощ при внезапно влошаване на здравето. Ще се води регистър на обслужването от добворолци и на вложените средства по пера. Към счетоводството на СБЖ може да се открие самостоятелна партида и банкова сметка, където да се осчетоводяват набраните и изразходваните средства.
Форми на финансиране
ДСПБЖ ще кандидатства с дейността си за финансиране чрез европейски проекти. Ще участва и със самостоятелни проекти в програми на министерството на труда и социалната политика, на министерство на отбраната, на Столична община, на регионалните общини, които са родни за подпомаганите журналисти. Ще се търсят възможности за набиране на средства и чрез посолства и културни центрове на различни държави у нас. Ще разчита на помощ и контакти от страна на бивши президенти на България и на други VIP-персони. Ще се разпращат писма-покани за дарения към мобилни оператори и банки. В системата от подпомагане ще се търси приносът на побратимени градове в нашата страна и с градове в чужбина. Ще се използват българо-руски контакти, включително между журналисти. Дарителските кампании на обществени организации ще са още една възможност за включване, както и набирането на средства чрез медийни реклами, чрез земляци по месторожоения на нуждаещия се, чрез журналисти с по-големи финансови възможности или с влиятелни обществени позиции, чрез отпуснати от СБЖ средства и т.н.
Пълният текст на проекта за ДСПБЖ е внесен за разглеждане в УС на СБЖ.