Легитимни ли са „верижните“ срочни трудови договори

21.10.2016 /19:39 | Автор : Андрей Александров | Източник: сбж Големина на шрифт: a a    Отпечатай:


Юристът Андрей Александров е доктор по трудово и осигурително право

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

ВЪПРОС:

Нарушава ли се трудовото законодателство при последователно сключване на множество срочни трудови договор между едни и същи страни?

ОТГОВОР:

Срочните трудови договори по принцип се схващат от законодателя като изключение, приложимо само, ако са налице особени причини за сключването им. Ако липсват такива причини, страните трябва да уредят отношенията си чрез трудов договор за неопределено време. Това е логиката, от която изхожда цялостният законов режим, за да се преодолее несигурността, която създават за работника или служителя „верижните“ срочни трудови договори.

Срочният трудов договор за определен срок по смисъла на чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ по общо правило се сключва срок, не по-дълъг от 3 години, за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия. По изключение такъв договор за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Понятието „изключение“ е дефинирано в § 1, т. 8 от ДР на КТ: такова е налице при конкретни икономически, технологически, финансови, пазарни и други обективни причини от подобен характер, съществуващи към момента на сключване на трудовия договор, посочени в него и обуславящи срочността му.

Този вид срочен трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок от една година по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи нов срочен трудов договор от същия вид, със същия работник или служител и за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.

Трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ, сключен в нарушение на посочените по-горе правила, се смята за сключен за неопределено време.

Изложените ограничения обаче не се отнасят за други видове срочни трудови договори – например до завършване на определена работа (чл. 68, ал. 1, т. 2) или за заместване (т. 3). Възможно е например страните първоначално да сключат трудов договор до завършване на определен проект, а към момента на изтичането му да констатират, че работата по него не е свършена. В такъв случай няма пречка да сключат нов договор със срок – новата прогнозна дата на приключване на проекта. Мислимо е също един и същи заместник да бъде назначаван на последователни срочни трудови договори за заместване. Титулярът на длъжността може да е един и същи (напр. замествана майка се завръща от отпуск по майчинство, започва да работи и излиза в нов отпуск – няма пречка отново да бъде назначен същият заместник). Разбира се, един и същи работник или служител може последователно да бъде назначаван като заместник и на различни титуляри.

Следователно, за да се даде конкретен отговор на поставения въпрос, трябва да се провери на какво основание са сключвани срочните трудови договори. Възможно е да не е налице никакво закононарушение, макар и договорите да са повече на брой и общата им продължителност да надхвърля три или повече години.

Сподели в
 

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

29.04.2017/20:58

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

31.03.2017/08:25

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.03.2017/19:12

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

28.02.2017/20:25

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

30.01.2017/21:04

 Събития в СБЖ

 Акценти и позиции

Председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова изпрати писмо до председателите на журналистическите дружества на СБЖ, в което са описани възможностите за почивка на съюзните членове в Международния дом на журналистите във Варна през 2017 г.

26.05.2017 /17:52

По повод Деня на славянската писменост и българската просвета и култура председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова отправи видеопоздравление до колегията

24.05.2017 /00:01

Изразява се дълбоко възмущение и недоумение от нотата на турското посолство до МВнР, в която нагло и безпочвено се заявява, че турската страна ще съди бившия ни генерален консул в Одрин Георги Димов, дългогодишен член на СБЖ, заради негови изявления в медиите по повод случващото се в Турция след референдума там от 16 април.

23.05.2017 /17:47

 Мнения

Уважаеми колеги от всички мобилни оператори по света и най-вече у нас. Декларирам на всеослушание: Аз не искам смартфон! Моля ви, не ми изпращайте никакви оферти. Па било то и за 1 /един/ лев.

25.04.2017 /08:20 | Автор: Иван Каневчев | Източник: СБЖ

„Заблуждава ни ослепяващо невежество. О, окаяни смъртни, отворете си очите!” Тези думи на Леонардо Да Винчи идват наум на фона на два актуални медийни сюжета - обвиненията между колеги от Нова телевизия и интригата между издателя на в. „Сега” и главния прокурор

20.04.2017 /14:40 | Автор: Майя Любомирска | Източник: СБЖ

 
 

В момента онлайн: 23 гости

Бързи връзки