Възможно ли е лице, наето да замества, да бъде назначено на друго освободило се място

30.01.2017 /21:04 | Автор : Андрей Александров | Източник: СБЖ Големина на шрифт: a a    Отпечатай:


Юристът Андрей Александров е доктор по трудово и осигурително право

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

ВЪПРОС:

Служител е назначен по трудов договор за заместване до завръщането на титуляра. Междувременно се освобождава работно място. Може ли този служител да бъде преназначен на свободната позиция и съответно може ли да се назначи друг заместник?

ОТГОВОР:

Принципно положение в трудовото право е, че то се стреми към осигуряване на по-голяма сигурност за работника или служителя, затова и приема като правило трудовия договор за неопределен срок, а срочните трудови договори като изключение. Те са допустими, само когато обективни причини налагат сключването им (като завършване на определена работа, заместване на отсъстващ работник или служител и т.н.), затова е и от особена важност причината за сключване на срочен трудов договор да е посочена в него. Ако реално такава причина не съществува, но страните са обусловили действието на договора със срок, тази клауза може да се окаже недействителна, а договорът – сключен за неопределено време.

По отношение на срочния трудов договор за заместване (чл. 68, ал. 1, т. 3 КТ) „посочването на причината за сключването му“ означава в договора да се опише конкретно кой е заместваният служител и продължителността на отсъствието му. Ако в трудовия договор за заместване липсват данни за титуляра на длъжността, всъщност не може да се прецени чие „завръщане“ ще е основание за прекратяване на това трудово правоотношение. Продължителността на отсъствието на титуляра може да е предварително фиксирана (напр. заместваният служител Стоянов е в неплатен отпуск до 01.01.2017 г. и договорът за заместване със служителя Димитров се сключва до тази дата) или прогнозна величина (очаква се служителката Иванова, излязла в отпуск по майчинство, да се върне на работа, когато детето й навърши 2-годишна възраст).

Като съдържание договорът за заместване на работник или служител, който отсъства от работа, не показва особени специфики спрямо „обикновения“ трудов договор. Той трябва да покрива задължителните реквизити по чл. 66, ал. 1 КТ и може да има допълнително договорно съдържание, каквото страните преценят за уместно. Няма пречка например в този договор да се включи клауза за изпитване по смисъла на чл. 70 КТ, която да даде на работодателя възможност да провери годността на работника или служителя да изпълнява работата и/или на работника или служителя – дали тя е подходяща за него.

Разглежданият договор може да се прекрати на различни основания, като най-често срещано е прекратяването по чл. 325, ал. 1, т. 5 КТ – със завръщане на замествания на работа. В този случай договорът се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие на другата страна. Договорът може да се прекрати и на други основания, предвидени в Кодекса на труда. Когато договорът се прекратява с предизвестие, срокът на предизвестието е 3 месеца, но не повече от остатъка на срока на договора (арг. от чл. 326, ал. 2 КТ).

Възможна причина за прекратяване на трудовия договор за заместване е и постъпването на заместника на постоянна работа (по трудово правоотношение за неопределен срок). Тук още веднъж проличава логиката на законодателя да отдава предпочитание на безсрочните трудови правоотношения и да стимулира страните към встъпването в такива. Затова в разпоредбата на чл. 68, ал. 7 КТ е въведено задължение на работодателя да предоставя на подходящо място в предприятието своевременна писмена информация на работниците и служителите по срочни трудови договори за свободните работни места и длъжности, които могат да се заемат по трудов договор за неопределено време, с цел да им осигури възможност за постоянна работа. Такава информация се предоставя и на представителите на синдикалните организации, както и на представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 КТ. В чл. 327, ал. 1, т. 7 КТ е уредено правото на работника или служителя (заместника) да прекрати едностранно без предизвестие срочния си трудов договор за заместване, за да премине на друга работа за неопределено време.

Следователно на въпроса дали е възможно преназначаване на заместника на овакантена позиция за постоянна работа в предприятието, отговорът е категорично положителен. Разбира се, за целта трябва да се постигне съгласие между страните, изразено било чрез допълнително споразумение към сключения трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 3 КТ, било чрез сключването на нов трудов договор за неопределено време за новата позиция. Кой от двата варианта ще бъде предпочетен е по-скоро технически въпрос, но обикновено е по-удобно промяната да стане чрез допълнително споразумение по чл. 119 КТ. Тъй като с това споразумение се променя срокът на договора, а вероятно ще се промени и заеманата длъжност, за него следва да се изпрати уведомление до НАП по реда на Наредба № 5/29.12.2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда. Ако междувременно титулярът на позицията, която работникът или служителят е заемал по заместване, не се е завърнал, няма пречка да се назначи нов заместник.

Сподели в
 

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря доцентът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.02.2018/14:43

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

29.05.2017/21:46

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

29.04.2017/20:58

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

31.03.2017/08:25

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.03.2017/19:12

 Събития в СБЖ

 Правни въпроси и отговори

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря доцентът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.02.2018 /14:43 | Автор: Андрей Александров | Източник: СБЖ

 Акценти и позиции

УС на СБЖ изпрати отворено писмо до президента, председателя на НС, премиера, партийните парламентарни групи и редица чужди посолства, изразявайки тревога от съобщенията за спешно подготвян нов медиен закон, в работата над който не са привлечени нито журналистически организации, нито изявени авторитети от гилдията

16.04.2019 /16:42

От ареста на основателя на „Уикилийкс” в Лондон до готвения от управляващите у нас нов медиен закон и пострадалите при отразяването на сблъсъците в Габрово колеги - професията ни е под ударите на агресивно налаганата по света и у нас политика на диктат и насилие над обществото, на лишаването му от правото да бъде информирано и критично към силните на деня

13.04.2019 /10:27

„Репортери без граници” е изготвила 10 предложения към кандидатите за евродепутати, които биха допринесли за по-добрата защита на свободата на словото и независимостта на медиите, съобщават от международната организация.

12.04.2019 /21:22

 Мнения

Дипломатката Жоржета Пехливанова, оглавявала посолството ни в Каракас преди закриването му през 2012 г., разказва свои преки впечатления от снимането на два филма на известната българска журналистка във Венецуела и Колумбия

21.03.2019 /13:12 | Автор: Жоржета Пехливанова | Източник: СБЖ

Германците обичат да се шегуват, че във федералната република има пет годишни сезона – четирите, познати на всички и… сезон на карнавалите. Той по традиция стартира на 11 ноември в 11.11 часа в Майнц. Този сезон слага началото на пищни и разточителни карнавални вечери и шествия в (предимно) старите, западни провинции. В някои от тях дори дните на големите карнавални шествия и пиршества са обявени за неработни.

06.03.2019 /18:31 | Автор: Елена Трифонова | Източник: СБЖ

 
 

В момента онлайн: 26 гости

Бързи връзки