Наред с руските, финландските, румънските и български воини в Руско-турската война 1877-1878 се е сражавал и японски самурай, за което знаят малцина. Сейго Ямадзава е воювал в редовете на руската армия. Тази история припомни при своето посещение в България премиерът на Япония Шиндзо Абе.
Всичко започва през 1877 г. когато подполковник Ямадзава е изпратен в Русия в качеството му на японски военен представител в Руската императорска армия, за да наблюдава военните действия на Балканите, а така също и като военен кореспондент. По всяка вероятност, за което съобщават някои от руските кореспонденти, той е бил включен и в щаба към императорския двор. И така Ямадзава се озовава в България. Той е първият представител на Страната на изгряващото слънце, посетил България.
По време на боевете край Плевен Сейго Ямадзава така се въодушевил да участва в сраженията, че дори и руските генерали не могли да му откажат, въпреки техните опасения да не би да се случи нещо фатално с него. И за да се застраховат, го карат да напише писмо с горе долу следния текст: „От цялото си сърце желая да участвам в третата атака на крепостта Плевен в редиците на дивизията на белия генерал Скобелев“. Според оскъдните сведения, руското командване му дало на разположение да командва взвод. Разказват че преди атаката на Плевен той се обърнал с помощта на преводач към своите войници и им казал: „Момчета, тъй като аз не говоря руски, а вие не знаете японски, по време на нападението няма да ви давам никакви заповеди.Следвайте ме и правете това, което правя аз. Имам само едно изискване – бъдете бързи като мълния. Разчитайте повече на щиковете си и прикладите“. Той ги призовава да вземат само оръжието си, а раниците и другия си багаж да оставят в окопите. Японският храбрец излиза начело на взвода, облечен в традиционното самурайско облекло и въоръжен единствено със своя дълъг и остър меч дайто. По време на третата атака на Плевен японецът и неговият взвод показват чудеса от храброст, за което Ямадзава е награден с руския орден „Св. Владимир“ ІV степен. Освен това самураят е кавалер и на Медал за участие в Руско-турската война с Георгиевско-Андреевска лента, японския орден „Изгряващото слънце“ и румънското отличие „Дунавски кръст“.
Сейго Ямадзава е съставил подробно донесение за извършеното от него по време на Руско-турската война, в което описва своите наблюдения, и мемоари от сраженията и срещите си. Написаното изпраща във военното министерство в Токио, което по-късно публикува в книга написаното от доблестния самурай.
И все пак кой е първият японец, стъпил на българска земя?
Сейго Ямадзава е роден през 1846 г.в знатно семейство и когато израства, става самурай. Времената, в които той започва своята кариера, за Япония са трудни и много важни. По това време върви реставрацията на Мейдзи, като поради тази причина се води и кръвопролитната гражданска война. Младият самурай участва в едно от най-важните и фатални сражения за тогава – битката между войските на феодала Чошуи тези на шогуната. Благодарение на своята смелост и самоотверженост Сейго Ямадзава бива забелязан и приет в армията на императора на Страната на Изгряващото слънце. Така започва негово издигане и е изпратен да изучава военно изкуство в САЩ и Франция.
След края на Руско-турската война Сейго Ямадзава заминава на работа в Китай, където прекарва доста години. След завръщането си в Япония, за своята дългогодишна и вярна служба получава титлата барон. Умира през 1897 г. и е погребан в центъра на Токио.