Китайските гости изненадаха приятно Снежана Тодорова с подарък книга, посветена на инициативата „Един пояс – един път“
Макар и твърде изморени от наситената програма, гостите споделиха за сайта на СБЖ че освен от родопското село Момчиловци, те са останали приятно изненадани от красивата България, нейните гостолюбиви жители и мистични планини. И ако трябва да пишат за нашата страна в медиите, които представляват, те няма да спестят своите комплименти към нея. Според ръководителя на китайската група журналисти У Хайлунг, първото, за което той ще напише, е, че много го е впечатлило ларгото в София с включващите го президентството и МС. Той още оттук беше започнал да обмисля как да напиша репортажа си от България. А за неговия колега Гуо Дзинфън била радостна новината, че ще посети страната ни, защото вече имал установени свои контакти с български журналисти. Според него българският и китайският народ имат много общи неща. За българите той мисли, че са честен и добър народ. Гуо е убеден, че конкретно журналистите от двете страни имат много канали, по които можем да си сътрудничим. Любопитно е, че той знае много добре езика на Пушкин. И на въпроса ми къде го е учил, отвърна, че е завършил руска филология в Пекин.
И тъй като той е от хората, които отговарят за международното сътрудничество в Общокитайската асоциация на журналистите, не пропуснах да го помоля да сподели как китайските медии се включват в инициативите на учредения миналата година Световен журналистически форум „Един пояс – един път“. Основната цел на тази формация е журналистите от страните по Пътя на коприната в сътрудничество да отразяват работата по инициативата. „На 19 юни ще се състои и Втората сесия на Форума – каза за сайта на СБЖ Гуо Дзинфън. – И се предвижда на нея да се предложат договори за двустранно сътрудничество между китайската страна със страните по Пътя на коприната.“ Той сподели, че вече
журналистически организации от почти 100 страни са проявили голям интерес
за такова сътрудничество, сред които и такива от Европа. От българска страна СБЖ е заявил също такова желание. Той сподели, че на предстоящата среща в Пекин ще бъдат предложени няколко идеи на различните организации, с които Асоциацията има обмен, и тогава вече ще има яснота в каква област ще е сътрудничеството по линията на Световния журналистически форум „Един пояс – един път“. На втората сбирка с доклад ще участва и председателят на СБЖ Снежана Тодорова.
Тъй като е известно,че китайските журналисти и медиите в Поднебесната са поели курс към внедряване на все повече иновации в работата си и за провеждане на реформи, Гуо Дзинфън разказа за това пред сайта. Според него всички са единодушни, че иновациите са полезни в работата на китайските журналисти.
Не пропуснах да го попитам и за почти превърналата се у нас в психоза тема за фалшивите новини и хибридните войни, дали и в Китай тя е актуална и намира ли място в медиите. Оказва се, че и там тя е актуална и се коментира много, но ако трябва да сподели своето лично мнение, то е, че в Китай тази тема не стои с такава острота и не е повсеместна кампания. А по-скоро иде реч за изолирани случаи и не е стигнало до нивото да се води борба срещу това.
На срещата си с председателя на СБЖ Снежана Тодорова китайските журналисти проявиха интерес към работата на Съюза и се останаха изненадани,че в неговото управление държавата няма участие. За тях интерес представляваше също как у нас се защитават правата на журналистите в различните медии. Снежана Тодорова сподели, че СБЖ е внесъл в българския парламент предложения за законодателни инициативи в защита на свободата на словото и правата на българските журналисти. Тя запозна китайските гости подробно с основните документи, отнасящи се до работата на представителите на медиите у нас, каквито са Етичният кодекс на българските медии, подписан през 2004 г., и Етичните правила, приети от СБЖ през 1994 година.
Снимки Мари Къналян