Проявата препълни залата на РКИЦ със сърцата публика, дошла да чуе незабравими патриотични песни - и български, и руски
Лауреати на ХIX Фестивал на патриотичната и антифашистката песен „Сребърни чучулиги” и ХVI фестивал на фронтовата песен „Альоша” пяха незабравими български патриотични и руски песни пред ентусиазираната публика в препълнената зала на Руския културно-информационен център в София.
Гала-концертът на победителите в двата фестивала се състоя на 2 декември. Той бе бе организиран от Фондация „Устойчиво развитие за България“, Български антифашистки съюз, Представителството на „Россътрудничество в България”, подпомогнати от обществени организации, членуващи в Общонационалния организационен комитет на фестивалите със съпредседатели Станка Шопова и Симеон Игнатов.
Тази година двата фестивала бяха посветени на следните теми:
-140-годишнината от Руско-турската освободителна война (1877-1878г.) и възстановяването на българската държавност;
- По пътя към Победата. От великите битки към историческата Победа на 9 май 1945 г. Победата при Сталинград (февруари 1943 г.) и Курската битка (август 1943 г.);
- 75-годишнината от създаването в България на Народоосвободителната въстаническа армия (НОВА).
Във фестивалите участваха стотици изпълнители на възраст от 5 до 87 години. Каква по-добра приемственост между поколенията би могло да има?
Изключително пъстра бе и географската карта на изпълнителите, дошли от всички краища на родината: София, Плевен, Пловдив, Бургас, Черноморец, Велинград, Хасково, Ямбол, Сливен, Перник, Враца, Мездра, Ботевград, Елин Пелин, Червен бряг, Дупница, Хаджидимово и др.
С всяка изминала година изпълнителското майсторство на участниците расте, расте и броят на новите песни, написани от участници и съмишленици, както и аранжименти, направени от диригентите на групите. Все повече деца и младежи, подкрепяни от своите родители и учители, също заявяват своя талант на сцената на фестивалите.
Авторитетно жури с председател Милен Тотев и членове маестро академик Виолета Ковачева, проф. Стоян Ангелов, Татяна Симеонова, Виктория Букурещлиева и Красимира Джартазанова отличи най-добрите сред участниците.
По традиция Гала-концертът на лауреатите на фестивалите се превърна в празник на дружбата, музиката и творческото вдъхновение.
Алексей Новоселов, съветник по културата в посолството на Руската федерация в България, поздрави лауреатите и организаторите от името на Н. Пр. Анатолий Макаров, извънреден и пълномощен посланик на Руската федерация.
Наградите връчиха ръководителите и представители на съорганизаторите на фестивалите и членовете на журито.
Силен емоционален заряд дадоха изпълненията на Вокална формация „Орфей” от Пловдив, Ансамбъл за народни песни към НЧ „Яне Сандански – 1928” гр. Хаджидимово, Вокална група „Пятница 13“ от Ямбол, Дамски камерен хор „Арфа”, ВГ „Червена роза”, Хор „Планинарска песен”, Снежана Славова и Райчо Митев от София, Калин Науденов от Хасково, Елена Димитрова от Перник, Алис Коруджийска, Кристофър Дюпрей и дует „Сюрприз” от Велинград, Диана Миленкова и Калина Рачева от Плевен и др.
На финала всички участници и публиката изпяха „Моя страна, моя България”.