Медийната индустрия в България, както и навсякъде другаде в Източна Европа, се промени драматично през близо двете десетилетия , откакто не е под държавен контрол, пише в електронното си издание британският в. "Гардиън".
Авторите на материала - Дънкан Кембъл и Николай Чавдаров, който работи за бТВ и има медийна консултантска фирма - очертават картина та на медийния пазар в България. Те изтъкват, че в България в момента излизат 15 национални всеки дневника - повече отколкото в Обединеното кралство, чието население е около 10 пъти по-многобройно от българското.
Отбелязва се бързото пристигане на чуждестранни медийни магнати, появата на медии, зад които стоят влиятелни местни играчи и богати бизнесмени, както и стремителния растеж на доходоносните списания за светски личности и клюки. Двата вестника с най-голям тираж са собственост на германската медийна групировка ВАЦ и има оплаквания, че господстващата им позиция задушава конкуренцията и прави почти невъзможно издаването на качествени ежедневници, пише "Гардиън".
Според авторите, както и другаде в Източна Европа, има случаи на известно сплашване на журналисти, макар и нищожно в сравнение с Русия, където 160 журналисти се простиха с живота през последните 19 години. Кембъл и Чавдаров правят заключението, че напоследък в България едни от най-интересните вестникарски материали имат някаква международна връзка.
За пример са дадени разследванията на Станимир Въгленов от "24 часа" за прането на пари чрез българската туристическа индустрия, използването на архивите на САЩ от колегата му Алексения Димитрова, материали, разследващи експлоатацията на български имигранти в Западна Европа и за проституцията.
Подробно е цитиран Огнян Златев, управител на Центъра за развитие на медиите в София. Той смята, че медиите се развиват "здравословно", но добавя, че журналистите в България сега са изправени пред различни проблеми. Цитира се мнението на Златев, че професионализмът в медиите не е на нужното ниво поради "демодираното образование" и ограниченитe професионални възможности за журналистите.
Налице е и зависимост на по-малките медии, особено в провинцията, от местния бизнес и местните рекламодатели, смята Златев. Журналистите в България имат нужда от по-голям достъп до най-добрите световни практики, посочва той, цитиран в материала на в. "Гардиън".