Заговори ли се за свободата на словото в Германия, няма как да не се спомене една от най-важните организации, които го отстояват вече десетилетия подред : Бундеспресеконференц или на български К онференция на федералната преса, предаде радио "Дойче веле" .
О ганизацията обединява всички акредитирани към Бундестага и правителството журналисти . И здържа се само от членски внос. Пари в нея не постъпват нито от държавната хазна, нито от някоя фирма и сдружение на икономиката. Журналистите в Бундеспресеконференц имат една цел: да играят успешно ролята си на коректив на властта или иначе казано: да не се оставят да бъдат водени за носа от управляващите.
Председателят на Бундеспресеконференц, Петер Ерлих, кореспондент на " Файнешъл таймс Дойчланд " , открива първата за тази година пресконференция. В залата броят на журналистите не е особено голям. На подиума са седнали говорителите на правителството и на отделните министерства. Настроението е все още новогодишно и миролюбиво. И все пак първите достойни за уважение словесни хватки не закъсняват.
Каква е позицията на германската канцлерка за престъпността сред младите чужденци? - опитва се да разбере колега от "Зюддойче цайтунг" и , разбира се, се прицелва в появилите се заради това разногласия в управляващата коалиция. Правителственият говорител се опитва да заобиколи въпроса с порой от думи и е прекъснат от ехидното подмятане на журналиста от "Зюддойче цайтунг": "Правилно ли Ви разбирам: май пак се е появил а д искусия , чиито конци се дърпат от федералната канцлерка, но тя самата не желае да участва в не я ?"Журналистите в Бундеспресеконференц имат няколко основни принципа, които им помагат да отстояват независимостта на изданията, които представят. Най-напред: на пресконференции канят журналистите, а не властта. За целта организацията има своя сграда в Берлин.
Разбира се, в канцлерството, министрествата и различните браншови съюзи на икономиката също организират срещи с медиите на своя територия. Разликата обаче е в това, че те, а не журналистите определят правилата. В сградата на Бундеспресеконференц домакини са журналистите, при това поне 3 пъти в седмицата - задължително. Темите се определят от журналистическата организация .Разбира се, в зависимост от актуалните събития броят на пресконференциите се увеличава, а на подиума седят често не говорители, а министри или канцлерката Меркел. Интересното е, че те рядко отказват покана. Берлин не винаги е бил седалище на Бундеспресеконференц.
Т ук по време на Ваймарската република е съществувала независима организация на журналистите, отразяващи политическите събития от Берлин . По нейно подобие през 1949 г. годинна се създава сдружението на журналистите, акредитирани към парламента и правителството. Рожденното му място обаче е Бон , бившата столица на федералната република. Конкретният повод е недоволството на журналистите от недобронамереното отношение на германското правителсто към тях, както и спестяваната им информация по важни за държавата теми.Когато през 1999 г. Бундеспресеконференц се сбогува с Бон, за да последва министрите и депутатите в Берлин, мнозина бързат да припомнят за записаното в учредителния протокол на организацията преди 50 години: задължение за обективност и преданост на истината. "При тези патетични думи канцлерът Конрад Аденауер сбърчил чело и извикал гръмко “ Хайде , де!”.
"Т ова, врочем, е първата реплика по време на пресконференция на организацията, отбелязана в протокола " , казва журналистът Даниел Гофарт, дългогодишен член на ръководството на Бундеспресеконференц.На стотиците прес конференции, на които Гофарт е присъствал , се е сблъсквал, с какви ли не говорители на министерства и правителства: "Трудности има с всички. Това се предполага от позицията, която те заемат , и от задълженията им: от една страна , да информират, а от друга – да останат лоялни към правителството" , казва с разбиране журналистът от “ Ханделсблат” .Впрочем добрият тон е задължителен за пресконференциите на журналистическата организация Бундеспресеконференц . Това обаче не означава угодни въпроси и спестяване на неприятни факти , допълва "Дойче веле" .