В Истанбул полицията арестува главния редактор на новинарската агенция Sputnik Turkiye Махир Бозтепе. Сътрудници на турската полиция са нахлули по обяд в офиса на Sputnik Turkiye в Истанбул с настояване за среща с представител на агенцията, в която се намирал само дежурният редактор, тъй като неделята е почивен ден за работещите в него.
Полицаите са заявили, че няма да напуснат, докато не се срещнат с въпросния човек. В офиса е пристигнал шефът на представителството на агенцията в Истанбул Максим Дурнев, адвокатите на агенцията, представителят на руското генерално консулство в Истанбул.
В резултат турските правоохранителни органи са задържали главния редактор на Sputnik Turkey, Махир Бозтепе, който до този момент се намира в полицейското управление в Истанбул.
Изразявайки своето възмущение от ареста на Бозтепе, главният редактор на МИА „Русия днес“ Маргарита Симонян съобщава, че в късните съботни часове в домовете на трима сътрудници от турското бюро на Sputnik в Анкара са нахлули неизвестни с викове „Предатели!“ и „Турция на турците“ и са нападнали журналистите, турски граждани. Обвинението, че са "предатели" било, защото работели в руска медия.
Както съобщи по-късно турското издание „Созджу“, полицията е задържала не нападателите, а тримата журналисти, като причината за това била публикация на сайта със заглавие „Откраднатата провинция“: защо Франция предаде на Турция преди 80 години Хатай“. Районът се присъединява към Турция през 1939 година по договореност с Франция, която по онова време управлява Сирия като подмандатна територия.
По повод покушението над журналистите и техния арест реагираха от Съюза на журналистите на Русия в лицето на секретаря на организацията Тимур Шафир. Според него това нападение „трябва не само да бъде осъдено, но и веднага МВнР да се активизира и да окаже максимално въздействие върху турските следствени органи, за да бъдат колкото се може по-скоро открити и задържани нападателите, както и да бъде получена гаранция, че подобни провокации няма да продължават в бъдеще“.
Шафир е призовал да бъде отделено особено внимание на въпроса как нападателите са се добрали до информацията къде живеят журналистите, като налице „има целенасочено източване на лични данни“. От СЖР подчертават,че сигурността на журналистите съставлява част от свободата на словото. Тимур Шафир не пропусна да подчертае, че Турция е една от водещите страни в статистиката по преследване, нападания и арести на журналисти.
В ОССЕ също реагираха на арестите в Турция, като представителят на организация Арлем Дезир остро осъди турските власти заради ареста на журналистите от новинарската агенция Sputnik. Той призовава турските власти да гарантират сигурността на чуждестранните кореспонденти.
По повод случилото се Маргарита Симонян съобщи,че МИА „Русия днес“ се е обърнала към ООН, ОССЕ и ЮНЕСКО.