Заедно с група организации, отстояващи свободата на печата, ЕФЖ изисква гръцките власти да запичат правата на журналистите Костас Ваксеванис и Йоана Пападаку, призовани пред съда по повод репортажите им за голям корупционен скандал.
Европейската федерация на журналистите (EФЖ) се присъединява към международните организации за свобода на медиите и свободата на изразяване, изразявайки загриженост относно повдигнати срещу двама разследващи журналисти в Гърция тежки наказателни обвинения, свързани с репортажите им за голям корупционен скандал. Организациите следят тези два съдебни случая с най-голямо внимание предвид очевидните опасения, които те повдигат по отношение на свободата на печата, пише на сайта на ЕФЖ. Отправя се изискване гръцките власти да дадат гаранции, че процесите ще са независими и свободни от политическа намеса.
На 19 януари Костас Ваксеванис, ветеран разследващ журналист и издател на вестник "Documento", свидетелства пред Специалния върховен съд по четири наказателни обвинения за заговор за злоупотреба с власт чрез репортажа на неговия вестник за фармацевтичния скандал "Новартис". Съгласно наказателния кодекс Ваксеванис е застрашен от пет години лишаване от свобода, ако бъде признат за виновен, с максимална присъда от 20 години. Неговият вестник определи наказателните обвинения като политически мотивирана атака, насочена към заглушаване на медиен критик, който разкри скандала.
Йоана Пападаку, бивша разследваща журналистка и телевизионна водеща, трябва да се яви пред съда на 25 януари по отделни, но сходни обвинения, че е част от престъпна организация, заговорничила да изфабрикува новинарски истории за случая "Новартис" и така наречената „Списък Лагард”, включително предполагаемото изнудване на бизнесмен чрез критично отразяване. Пападаку отхвърли случая като „явно нарушение на върховенството на закона“.
Гръцки евродепутат от управляващата партия и Бордът на директорите на Пангръцката федерация на съюза на журналистите (POESY – PFJU) изразиха загриженост относно съдебното преследване на журналистите. Нито един журналист все още не е официално обвинен. Призоваването на Ваксеванис и Пападаку да свидетелстват е част от по-широко парламентарно разследване на твърдения за политически заговор и злоупотреба с власт, включващи гръцкия съдия и политик Димитрис Папалелопулос, бивш заместник-министър в предишното правителство на "Сириза". Папалелопулос е обвинен в фалшиво уличаване на политически опоненти чрез фармацевтичния скандал "Новартис". Разследването, започнато от сегашното правителство на партия "Нова демокрация", от своя страна се сблъска с обвинения в политизиране.
Организациите, отстояващи свободата на пресата, следят отблизо двата съдебни случая. Наказателните обвинения срещу Костас Ваксеванис и Йоанна Пападаку са изключително тежки и носят тежки присъди лишаване от свобода. Естеството на обвиненията, връзката им с разследващи репортажи за корупция и потенциалното лишаване от свобода на двама журналисти в държава-членка на ЕС, пораждат основателни опасения относно свободата на печата и изискват най-голям контрол.
ЕФЖ посочва, че се очаква по-подробна информация от специалния следовател за особеностите на обвиненията срещу двамата журналисти. Това, което е абсолютно ясно, е, че съдебните органи, разглеждащи този въпрос, трябва да действат при пълно зачитане на стандартите за свобода на печата и функцията на разследващата журналистика в демократичните общества. Освен това, като се има предвид политизацията на по-широкия въпрос, от съществено значение е да има гаранции, за да се гарантира, че съдебните органи действат с пълна независимост.
ЕФЖ заявява, че ще продължи да следи отблизо и двата случая и е изпратила сигнали до Mapping Media Freedom (MMF) и платформата на Съвета на Европа за безопасност и защита на журналистите. През следващите седмици Бързият отговор на свободата на медиите (MFRR) трябва да публикува резултатите от неотдавнашна онлайн мисия за свобода на печата в Гърция.
Организациите, отстояващи тази свобода, вече са все по-загрижени заради предизвикателния климат, пред който е изправена независимата журналистика в страната, включително упражняващите натиск съдебни дела срещу журналисти. Гърция е твърдо в светлината на прожекторите по отношение на заплахите за свободата на медиите.
"Искрено се надяваме, че тези случаи няма да станат предмет на голямо международно безпокойство," подчертават следните подписали се организации: Европейска федерация на журналистите (EФЖ), Европейски център за свобода на печата и медиите (ECPMF), "Неограничена медийна свобода" (FPU), Международнят институт за пресата (IPI), "Индексът на цензурата", OBC Transeuropa (OBCT), "Репортери без граници" (RSF), Фондация "Дафне Каруана Галиция".