Известни журналисти основателно се отказват от номинации за нови членове на Съвета за електронни медии, защото в сегашния си вид той не буди ничие доверие. Народното събрание така и не предприе изисканото на многобройни обществени дискусии преструктуриране на СЕМ.
Свидетели сме на поредно отхвърляне от страна на журналистическата гилдия на самото наличие на Съвета за електронни медии в настоящия му вид. Известни журналисти, на които се предлага да бъдат номинирани за членове на СЕМ на мястото на досегашни негови членове, чийто мандат изтича, отхвърлят тези предложения. Мотивацията им е, че не виждат мястото си в такъв орган, за чието реформиране многократно бяха отправени настоятелни обществени апели, но това така и не бе направено. В крайна сметка и сегашният избор се осъществява по старите правила и при непокътната структура и характеристики на СЕМ.
Напомняме, Съюзът на българските журналисти бе инициатор и организатор на няколко обществени дискусии, фокусирани и върху тази тема, като последната бе съвсем наскоро – на 28 февруари т. г.
Многократно на тези обсъждания бяха изказани компетентните мнения на авторитетни журналисти и медийни експерти, че СЕМ трябва да бъде преструктуриран, че трябва да се задействат механизми за гарантиране на независимостта му от партии и политически влияния – което при сегашния квотен принцип, зависещ от парламентарното мнозинство, просто няма как да стане, че е необходимо най-малко въвеждането на обществена квота, като нейните представители се излъчват от професионални организации, от журналистическата гилдия и от гражданския сектор.
Но всичко това, уви, остана глас в пустиня, дори и при наличието на нов парламентарен състав, в който доминират сили, поне декларативно обявяващи се за дълбока обществена промяна. Добра воля за такава промяна несъмнено има, но тя трябва да се подплатява и с конкретни законодателни действия.
Тук отново ще напомня, че наред с проблема за СЕМ такива действия отдавна очаква и цялостното състояние на медийната среда, на свободата на пресата и на правата на журналистите у нас.
Точно върху тези теми са съсредоточени и изработените от СБЖ предложения за законодателни промени, които нашият Съюз внесе в Комисията по културата и медиите в Народното събрание още през 2017 г. Но те и до днес явно събират прах в архивни чекмеджета, защото така и не им бе даден ход.
Парламентарната институция обаче, колкото и да мени състава си, би трябвало да функционира в своята приемственост и цялост. Затова продължаваме да очакваме, че поне сегашната Комисия по културата и медиите ще обърне внимание на предложенията на нашия Съюз – най-старата професионална журналистическа организация в България с близо 130-годишна история.
Що се отнася до сегашните номинации за нови членове на СЕМ, нашият Съюз също бе помолен да направи своите предложения. Молбата дойде от зам.-председателката на Комисията по културата и медиите г-жа Гергана Данева от „Продължаваме промяната”. УС на СБЖ откликна и проведе свое обсъждане, като се обърнахме с предложения за номинации към неколцина авторитетни журналисти. Но всички те отказаха да бъдат номинирани с посочената вече тук по-горе аргументация – че не виждат мястото си в един така и нереформиран СЕМ. Напълно разбираме тяхната позиция и затова не можем да излъчим наша номинация.
Излизането от тази ситуация е в полето на законодателите, за които би трябвало вече да е ясно, че изборът на нови членове на СЕМ е безсмислен без реформиране на самия регулатор. Бихме добавили – и без оздрвяване на цялата медийна среда в България.
Снежана Тодорова,
председател на УС на СБЖ