Под надслова „Говорят жертви на украинския фашизъм” младежи разпънаха снимки на стъпалата на паметника на Съветската армия, докато в другия край на алеята пред него снощи бе инсталирана преекспонираната в последните дни скулптура на Неделчо Костадинов „Викът на украинската майка”. Днес Джеки Стоев и Христо Илиев-Чарли са прибрали статуята, „за да не бъде повредена”. Оказа се, че тя е създадена още преди 2 г., а не сега, заради войната, както бяха обявили.
Всички телевизии предадоха снощи репортажи за инсталирането на скулптурата „Викът на украинската майка” в края на алеята пред паметника на Съветската армия в София. Но никоя не съобщи, че по същото време на стъпалата на паметника имаше и опонираща проява – там група младежи разгърнаха снимки на убити и ранени хора в Донбас от последните 8 години под надслова „Говорят жертви на украинския фашизъм”.
Сюжетът около „Викът на украинската майка” е по своему колоритен и си заслужава първо да проследим него. Събитието с инсталирането на статуята бе отдавна анонсирано като идея на сценариста Христо Илиев-Чарли, подкрепен от режисьора Джеки Стоев. Автор на 90-сантиметровата статуя е скулпторът Неделчо Костадинов.
Триото предварително бе съобщило, че творбата е създадена само за два дни, веднага след началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари т. г. И че сега поставянето на малката скулптура срещу внушителния паметник щяло да символизира възмущението от „агресията на по-големия към по-малкия, глупостта на човека, до каква степен може да се стигне в избиване на хора”.
Хепънингът по инсталирането на статуята на 12 май вечерта протече при скромна публика и с изявления на тримата инициатори плюс Иво Инджев, Михаил Неделчев и Георги Лозанов, както и с песенно включване от Васко Кръпката. Имаше засилена полицейска охрана.
По твърдения на присъствали, само два часа по-късно организаторите са си прибрали скулптурата. Днес това беше съобщено и в медиите, като се посочва и мотивът – „за да не бъде повредена”.
Не е ясно от кого се притесняват да не бъде повредена – дали от хора с различно мнение по цялата украинска криза, или от хора, подкрепящи Киев, но недоволни от естетическите качества на творбата.
Още дни преди инсталирането ѝ социалните мрежи се изпълниха с остри критики за нейния отблъскващ вид (бе наричана „зомби”), като дори имаше и подозрения, че инициаторите така всъщност се подиграват на украинските майки.
А днес вече масово се тиражира и друг изплувал факт – същата скулптура стои на профила на автора Неделчо Костадинов във Фейсбук още от 2019 г. Тоест – направена е още преди две години, а не като спонтанен отклик срещу сегашната война, както бе съобщено... Което доста спихва патоса, с който бе поднесена инициативата пред публиката.
Нека погледнем и към другата вчерашна проява, пренебрегната от медиите – опониращата на хепънинга със спорната скулптура мобилна фотоизложба „Говорят жертви на украинския фашизъм”.
Инициативата за нея е на движение „23 септември” и на Любомир Данков – автор на документалния филм „Децата на Донбас” (2019), както и на много от снимките, включени в тази фотоизложба и представящи всъщност героите от филма.
Участниците в проявата са искали да покажат фотосите край скулптурата „Викът на украинската майка”, но полицията не им е разрешила и ги е изпратила да осъществят проявата си по-далеч – на стъпалата на паметника на Съветската армия. Именно там в крайна сметка са разпънати фотографиите, много от тях на самоделни картонени подложки. Обективът е запечатил конкретни хора от Донбас, с имена и местоживеене, с трагични истории – убити членове на семействата, осакатени деца...
Един от фотосите е посветен на Руслан Коцаба, журналист от Западна Украйна, който от 524 дни е в затвора – защото се обявил против насилствената мобилизация за „антитерористичната операция” на Киев в Донбас.
Друг фотос включва плакати за два независими документални филма, за които телевизиите у нас остават затворени – споменатия „Децата на Донбас” на Любомир Данков и направения две години по-рано „Донбаска пролет”. Отдолу има и надпис: „Медиите позорно мълчат за войната 2014-2021 г.”
От участниците в тази мобилна фотоизложба се разбра и нещо актуално, което не е съобщавано от никоя медия. А именно – призори на 12 май група лица са подпалили с горелка всички венци и цветя, които още са стояли край паметника на Съветската армия след поднасянето им на 9 май в чест на Деня на победата над хитлерофашизма. Всичко е изгоряло, а монументът е бил опушен. По-късно е бил почистен.
Ето какво сподели за сайта на СБЖ авторът на „Децата на Донбас” Любомир Данков, интервю с когото публикувахме наскоро: „Нещата, които спомогнаха за войната в Украйна бяха медиите, които разпространяваха агресия и омраза, и неадекватната намеса на органите, които допуснаха закононарушения и сблъсъци между протести и контра-протести. Засега полицията се държи адекватно. Ако и медиите започнат да го правят, ще ни се размине украиницзацията.”
Свързани:
Авторът на "Децата на Донбас": Нямаше да има война, ако нямаше осем години премълчаване
Дата: 18.04.2022