Хората, без които не можем

  • 01.03.2017
  • СБЖ
  • Розалина Евдокимова

„Много ми е приятно, че днес можем да се поздравим с идването на пролетта, както повелява традицията, и нека слънцето и щастието да ни съпътстват през цялата година“ – с тези думи се обърна към дошлите в Пресклуб „Журналист“ председателят на СБЖ Снежана Тодорова, а поводът беше пресконференцията на Инициативния комитет с председател ген. Ангел Марин за отбелязването на 135-годишнината от рождението на Георги Димитров.

Тя спомена, че през тази година ще има големи и важни по своя характер събития, като 100-годишнината от двете руски революции от 1917 г. – Февруарската и Октомврийската, които независимо от противоречивите оценки на представители от различни поколения, промениха света. Сред важните дати е и 135-годишнина от рождението на Георги Димитров. В Инициативния комитет сме различни хора, представители на организации, движения, фондации, интелектуалци и общественици, каза бившия вицепрезидент на България Ангел Марин. Но всички са убедени, че Георги Димитров е част от нашето вчера, днес и утре и че той с дейността си участваше в събития, определили бъдещето на България. Генералът разказа какви цели си е поставил Инициативният комитет и какви събития ще бележат 135-годишнина на българския държавник. Много е важно, е убеден Ангел Марин, да дадем скромния си принос днешните и бъдещите поколения да уважават големите и достойни българи, както и да бъде преодоляна забравата, спуснала се като мъгла върху събития и личности от нашата история. От Инициативния комитет са убедени, че дейността и идеите на Димитров са актуални и днес. Генералът не пропусна да припомни какво е казал за Георги Димитров световноизвестният писател Бертолд Брехт - че има хора, които се борят много години и са много добри.

Малцина са тези, които се борят цял живот и без тях не можем

Такъв е Георги Димитров и не можем без него.

Чавдар Стоименов , председател на Международната академия, носеща името на големия български политик, героя от Лайпциг, който нанесе първия съкрушителен удар на фашизма, запозна присъстващите с програмата за честването на юбилейната дата. Предвижда се тържествено той да бъде отбелязан във Военния клуб, а така също има предложения, изпратени до столичния кмет Йорданка Фандъкова,  една от софийските улици да носи името на Георги Димитров, а гръцки активисти са поели финансите, за да бъде изработена и поставена на мястото на бившия мавзолей паметна плоча. Според поета Лъчезар Еленков, в днешния ден има нещо символично, а то е, че започва разсъмването на България, а слънцето го подклажда. Той спомена, че Фондацията, носеща името на българския държавник, ще отличи със своите награди журналисти, хора на изкуството и културата.  А обичаният от всички и уважаван режисьор, сценарист и писател Анжел Вагенщайн сподели, че навремето Георги Димитров ни е научил що е фашизъм. Той припомни, че когато е бил още млад, България е била сред страните, където е излязла Кафява книга за фашизма. „Никъде в Европа днес не опожаряват синагоги, няма Освиенцими, сега имам мартеничка, а не жълта звезда – каза Анжел Вагенщайн, - няма Кристални нощи, но преди десет дни на едно възрастно семейство бежанци им беше забранено да се заселят в Елин Пелин.“ Известният интелектуалец сподели, че днес го вълнува къде сме и къде ще бъдем утре. Той  изрази и тревогата си от дълбоката идейна криза на българското общество. Мнозина от присъстващите се върнаха назад във спомените си от преките или косвени срещи с държавника и героя от Лайпциг Георги Димитров, в защита на когото по време на процеса през 1933 г. се надигнаха хиляди по цялата планета и такива големи имена като Ромен Ролан изнасяха пламенни речи пред многобройни митинги, а в Лондон бе организиран контрапроцес.

И днес, когато в много страни по света в знак на признателност към Георги Димитров има кръстени елици, у нас някои се стремят това име да бъде изтрито от българската история. 


Снимки Мари Къналян и Красимир Пеков