250 000 лв. са необходими, за да може корабът-светиня „Радецки“ да продължи да изпълнява историческата си мисия. Затова е организирана дарителска кампания. Като организация с мисия Съюзът на българските журналисти(СБЖ) подкрепи тази родолюбива инициатива на Гражданско сдружение „Енергийно бъдеще за България“ и Общонародната фондация „Христо Ботев“.
На организираната в клуб „Журналист“ в СБЖ пресконференция председателят на СБЖ Снежана Тодорова приветства инициативата и припомни, че в Австрия преди няколко години бе създаден инициативен комитет с много активното участие на Българската културно-просветна организация „Св.Св. Кирил и Методий“ във Виена за издигане на паметник на Христо Ботев и капитан Енглендер.
„За наша огромна радост, подчерта Снежана Тодорова, бюст-паметник на Христо Ботев съществува в Австрия.
Сега, когато обявяваме тази кампания за събиране на средства за кораба „Радецки“, получих Поздравителен адрес, в който Българската културно-просветна организация изказва своята съпричастност към инициативата“, каза г-жа Тодорова. „Бихме исками да изразим нашата солидарност с инициативата за съхраняването на националната светиня „Радецки“ и да дадем своя принос в събирането на необходимата сума за поддържане в изправност на кораба!“, пише Бойчо Дамянов, председател на Българската културно-просветна организация „Св.Св. Кирил и Методий“- Виена в поздравителния адрес.
На пресконференцията присъстваха г-н Александър Николов, председател на сдружението „Енергийно бъдеще за България“, г-жа Людмила Дамянова, директор на кораба-музей „Радецки“- филиал на Националния исторически музей, проф. Евгени Сачев, първият директор на парахода-музей „Радецки“, Боян Ботев, който е председател на Фондация „Христо Ботев“ и капитанът на кораба „Радецки“ Божин Божинов, който от 19 години е на руля, и е неотлъчно на кораба.
„В Сдружение „Енергийно бъдеще за България“ на 9 януари взехме решение да открием благотворителна кампания за събиране на средства, необходими за техническите прегледи на кораба „Радецки“, каза Александър Николов, председател на Сдружението. За да може да продължи плаването кораба тази година са необходими 250 000 лв. Кампанията е подкрепена лично от премиера Бойко Борисов“, изтъкна още г-н Николов.
Кампанията ще продължи до 3 март – Националния празник на България
като тогава ще бъде връчен чекът със събраните средства.
Важно е кажем, че „тези средства за необходими на единственият плаващ кораб-музей в Европа за технически преглед, който се извършва на всеки пет години, тъй като корабът е и пътнически и в него се возят ученически групи“, поясни директорът на филиала на НИМ Людмила Дамянова.
„Освен музей корабът „Радецки“ изпълнява функциите и на плавателно средство и е категоризиран като пътнически кораб. Тъй като работи с туристически групи от цялата страна е необходимо на всеки пет години да бъде осдновно преглеждан, да бъде извършвано доково освидетелстване и задължителната дебелометрия, която се извършна на сух док в кораборемонтен завод.
Важно е да се знае, че всяка година Речна агенция- Лом извършва технически преглед и е издадено предписание, че до 7 април тази година „Радецки“ трябва са мине задължително на доково освидетелстване. Така той ще може да възобнови плаванията си за следващите пет години.“, каза за сайта sbj-bg.eu г-жа Дамянова.
„Това е най-свидното и свято място, свързано с историята и паметта на войводата Христо Ботев и затова
ние сме длъжни да го съхраним и да го запазим за всички идни поколения
подчерта Людмила Дамянова. И още само за миналата година 50 ученически групи от цялата страна са посетили кораба. Да не говорим колко още са посещенията на семейства, на пенсионерски клубове и пр.
Проф. Евгени Сачев, за когото се казва, че е живата история на кораба „Радецки“, е бил директор от 1981 до 1991 г. Той каза, че не трябва да забравяме, че Ботев и България започват с една и съща главна буква и това трябва да ни бъде мерилото за честност и порядъчност.
Капитанът на кораба „Радецки“ Божин Божинов, който 19 години плава на тази светиня, каза, че „параходът е вече на 70 години, но е важно да го запазим за бъдещите поколения. Нямата представа какви въпроси и с какво вълнение децата идват на командния мостик и питат къде е стоял Ботев, а къде – австрийският капитан, какви задачи е давал Ботев към австрийския капитан къде да спре кораба“.
„Радецки трябва да го има за настоящето и бъдещето тъй като тук са съхранени националният дух на българина, традициите и споменът за нашата славна история“
Капитан Божинов подчерта, че всички български президенти са били гости на кораба и че вярва, че все още има държавни мъже, които да помислят в бъдеще да се построи един нов кораб „Радецки“, който да развява трибагреника из цяла Европа.
Според Боян Ботев, който е председател на Фондация „Христо Ботев“, добре би било в следващите години държавните институции да отделят в бюджета си средства, за да бъде нормално функционирането и на кораба-светиня и да няма горчивото усещане в обществото, че тези институции нямат адекватно отношение към паметта на България.
„Приватизация с историята и със светините на България са недопустими“, каза главният секретар на СБЖ Иван Върбанов
подчертавайки важната роля на дарителската кампания. Да припомним и Дарителската сметка :
ДСК Банк ЕАД
ЦЧБ, гр. София, ул. „Московска” № 19
IBAN: BG23STSA93000024648152
BIC: STSABGSF.
Кампания за спасяване на кораба "Радецки"
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.