От 21 до 27 септември за 13-ти път черноморската перла Сочи беше домакин на Международния медиен форум за съвременна журналистика „Цяла Русия“ („Вся Россия“), като тазгодишното издание е 23-то. Форумът се ползва с изключително голяма популярност, за което говори участието на над 1200 журналисти и чуждестранни гости от 40 страни. За първи път в „Цяла Русия 2019“ гост е и цялото ръководство на Международната федерация на журналистите (МФЖ). От българска страна участва председателят на СБЖ Снежана Тодорова.
За сайта на СБЖ тя сподели най-важните и открояващи се събития от Международния медиен форум.
Събитието се съсредоточи върху дискусията за преодоляване на информационното затъмнение от страна на властта и развитието на съвременните информационни канали, както и навлизащите все по-агресивно фалшиви новини в медийното пространство, подчерта Снежана Тодорова. Значително място по време на заседанията по секции е било отделено и на споделяне на опита на журналистите, работещи в интернет изданията. Отчита се, че днес медиите разполагат и със свои информационни интернет сайтове, като повечето от тях могат да се откроят със собствено медийно майсторство. Особено място и време е било отделено на проблема за медийната грамотност в мрежата.
Г-жо Тодорова, на тазгодишното издание на Международния медиен форум за съвременна журналистика „Цяла Русия“ в Сочи изглежда масово присъствие имаше не само руската страна, но и много гости от чужбина, включително там бе и цялото ръководство на МФЖ...
Тазгодишното издание на този прекрасен медиен фестивал „Цяла Русия“, който се организира от Съюза на журналистите в Русия, събра над 1200 журналисти от цялата страна. Имаше и голямо международно присъствие. За първи път във фестивала участва ръководството и Изпълнителният комитет на Международната федерация на журналистите. Също за първи път те проведоха свое заседание, изнесено извън седалището на Федерацията в Брюксел. Включиха се и участваха във всички прояви от програмата на форума. Президентът на МФЖ Юнес Мджахед каза много добри думи за журналистиката в Русия и за тази голяма и авторитетна проява на СЖР.
Освен МФЖ в лицето на ръководството й, сериозно беше представен и нашият Балкански регион. Гост беше председателят на организацията на журналистите в Кипър, имаше делегация от автономната област Войводина в Сърбия, а аз представлявах българските журналисти. Освен това имаше гости и от Китай, Южна Корея, Монголия и други страни. Тази година колегите от Сърбия и аз участвахме и в едно журналистическо пътуване по руското Черноморско крайбрежие, което включи както Сочи, така и Ялта, и Севастопол.
Как участниците във форума реагираха че на събитието е и тежката артилерия на световната журналистика – МФЖ, и че организацията дори е провела свое изнесено заседание в Сочи?
За всички присъстващи беше ясно, че това е една много висока оценка на работата на СЖР и, разбира се, признание от страна на шефовете на МФЖ на руската журналистика. Само преди няколко месеца представителят на ръководството на СЖР Тимур Шафир беше избран на конгрес за вицепрезидент на МФЖ. Това е сериозно признание. Завеждащата правния отдел на СЖР пък е избрана за консултант по правните въпроси на Федерацията.
Онова, което вълнува най-много СБЖ - защита правата на журналистите - вълнува и СЖР. Няма да се уморя да напочням, че още преди три години сме внесли в парламента нашите препоръки за защита правата на журналистите и свободата на словото в България, но и до ден-днешен няма никакво движение по нашите предложения.
Бих искара да допълня, че в Сочи бяха и представители на двата най-големи журналистически съюза в Азия - Общокитайската асоциация на журналистите чрез нейния зам.-председател и Асоциацията на корейските журналисти снейния председател плюс делегация от още 4-ма нейни представители. Подчертавам, че и двете организации са наши дългогодишни партньори и имаме подписани договори за сътрудничество с тях.
Активното международното присъствие в Сочи е показател за високата оценка и добрите отношения, които СЖР има на международно ниво с други журналистически организации.
Някои, като чуят „фестивал“, си мислят за песни, танци и балони. Но доколкото е известно, това е един от най-авторитетните международни медийни форуми, организиран от СЖР. Каква беше тазгодишната програма?
Откриването и закриването на събитието се проведоха в много тържествена обстановка в Зимния театър в Сочи. На сцената бяха поканени много журналисти, отличени за работата си през годината. Беше демонстрирано голямо признание за силните пера, за хората, които са пред микрофоните и зад камерите и със словото си правят голямата и откровена журналистика.
По време на събитието всички участници имаха възможност да представят своята дейност през годината в областта на фотожурналистиката, журналистиката, занаятите, изкуството в голямата изложбена зала в един от най-представителните хотели на Русия – „Жемчужина“. Имаше и изключително интересни срещи. Красноярският край представи не само своята издателска продукция, но и медийните издания, които излизат на тяхна територия. Показаха и документалния филм „Силният трябва да бъде и добър“, посветен на един от големите руски спортисти по борба.
По начало тазгодишната програма беше изключително наситена със срещи с много интересни личности - и то главно водещи журналисти на големи и високорейтингови тв предавания, също и от печата. Ще спомена само няколко имена, тъй като проявите бяха изключително много и беше трудно да се избере къде да се отиде. В седем зали по едно и също време от сутрин до вечер се провеждаха различните панели. Но още в началото имаше много интересна среща с Павел Гусев, председател на Московската журналистическа организация и главен редактор на в. „Московский комсомолец“. Откакто СЖР има ново ръководство, журналистическата организация на Москва влезе в Съюза.
Темата на неговото изказване беше как печатна медия може да е печеливша в днешно време. Казваме, че печатът е в криза и умира, че не се дават реклами... Но в същото време журналист като Павел Гусев успява да осигури и реклама, и добри възможности, както и голям тираж на изданията, които ръководи. Разказа много интересни неща във връзка с развитието на вестника от самото му зараждане и до наши дни, а и сега с какво се занимава. Срещата с него си заслужаваше да бъде видяна и то от издатели или работещи в печатните издания.
Имаше и още една много интересна среща с известен руски телевизионен журналист - Михаил Кожухов, който прави голямо предаване, свързано с пътешествията. Той е основател на Клуб за пътешествия, носещ името му. Кожухов заяви пред присъстващите, че ще направи дискусия за журналистиката, за нейното ниво, за хората, които упражняват тази професия. Той сподели къде е пътувал, кое му е било интересно в руската телевизионна журналистика, кое смята, че прави по-добре от останалите си колеги и какво мисли за работата на журналистите.
И какво според него той прави по-добре от останалите?
Стреми се не само да дава информация като туристически гид, каквато е разпространената сред колегията от този жанр практика, но и да дава по-задълбочен поглед върху историята и традициите на дадена страна, зрителите да научават нещо повече по темата, която им поднася. Двамата - Кожухов и Гусев - са работили навремето в „Комсомолская правда“ и са от онази школа за професионализъм, която все още има традиции в Русия.
По време на срещата си нас Михаил Кожухов подчерта, че журналистиката е умение да направиш значимото интересно. Според него репортерството е онова, което стои в основата на журналистиката. И още - всеки по съвест решава кое е по-добро.
Много интересни също бяха срещите с Алексей Пушков, председател на временната комисия на Съвета на федерацията по информационната политика и взаимодействието с медиите, и Фьодор Лукянов, главен редактор на сп. „Русия в глобалния свят“. Те говориха за случващото се в момента в света, за ролята на Русия и нейното място в международните отношения. Както отбеляза Пушков, цялата атака срещу Русия в момента е заради това, че тя не се подчинява на САЩ.
На медийния форум в Сочи беше ли коментирана откритата в РКИЦ изложба за 75-годишнината от освобождението на Източна Европа от нацизма, реакцията на българското МВнР и т. нар. шпионски скандал?
Разбира се, аз бях там след този скандал и бях питана за случилото се. В Севастопол първото, за което ме питаха журналистите, беше за ареста на Юрий Борисов и Николай Малинов. Всички знаеха всичко и бяха наясно каква е позицията на хората у нас. Пред журналистите, които ме питаха и в Сочи, единствено коментирах различните позиции у нас за случилото се. Но от трибуната никой не е говорил за това.
Точно това ви питам. Не за официалната позиция от официалните трибуни, а за реакцията на колегите журналисти, с които се срещахте - какво ви питаха, като разбраха, че сте председател на СБЖ? Питам ви, защото по същото време у нас пристигнаха участници в автопохода, посветен на 140-годишнината от установяване на българо-руски дипломатически отношения. Те заявиха пред българските медии, че са тръгнали с голям страх от Москва, прочитайки написаното и коментираното в руските медии...
Беше изключително спокойна реакцията на журналистите, с които разговарях. Питаха ме как ще коментирам случващото се, държаха да чуят моето мнение и да разберат повече подробности от нашата страна. Но нито един от журналистите не държа някакъв обвинителен тон спрямо България. Вероятно си дават сметка, че тези действие идват само от една скромна част на нашето общество.
Ще кажа, че преди да тръгна бях изпратила нашата позиция по случващото се и до СЖР, за да са наясно какво мисли нашият Съюз. Но пак повтарям, нямаше никаква остра реакция от страна на руските колеги. Вероятно е имало доза огорчение и обида, но пред мен не беше изразена. Иначе имаше много голям интерес и още с пристигането ми първите въпроси бяха на тази тема.
С какво тази среща в Сочи допринесе за СБЖ, г-жо Тодорова?
Подписахме серия от споразумения за сътрудничество между СБЖ и наши партньорски съюзи. Преди самото откриване на форума в Сочи се проведе много интересна среща между журналистическите съюзи от Монголия, Тува, Башкортостан и Бурятия и се обсъдиха възможностите за бъдещо взаимодействие.
Зам.-председателят на Федерацията на журналистите в Монголия предложи вариант за споразумение, който всички участници да обсъдят и ако го одобрят, да бъде подписан протокол за сътрудничество. И така по инициатива на нашите монголски колеги започна една сериозна кампания за подновяване или за подписване за първи път на договори за сътрудничество с различни журналистически съюзи. Монголският зам.-председател изрично каза, че мнението и желанието на ръководството на теяхната организация и лично на председателя е да се подпише договор със СБЖ, което беше и осъществено.
Подписахме и документи за сътрудничество със Съюза на журналистите на Красноярския регион, който обхваща огромна част от Сибир. Разположен е на територия, 20 пъти по-голяма от страни като България. От тяхна страна подписа председателят на този съюз Дмитрий Голованов.
По предложение на журналистическата организация на Башкортостан с нея също подписахме договор за сътрудничество. От нейно име подписа председателят й Артур Давлетбаков.
Такъв документ подписахме и със Съюза на журналистите на Република Саха с ръководител Галина Пучкарьова. Саха е една от големите руски републики, известна и като Якутия.
Имахме възможност да подпишем подобен договор и с журналистите от Абхазия в лицето на председателя им Руслан Хашик. Това стана също по тяхна инициатива. Изненадах се, когато колегите от тази кавказка република ми казаха, че са имали техен сънародник в българското управление, визирайки, уви, вече покойния, Никита Шервашидзе. Имаше и среща с финансовата компания prestamos365, можете да намерите повече информация за компанията, като кликнете върху тази услуга "prestamos sin buro de credito via nomina"
Също така подписахме меморандум за перспективи за сътрудничество и с председателя на Съюза на журналистите на Севастопол Сергей Горбачов.
...................................................................................
Авторката благодари на председателя на СЖР Владимир Соловьов и на фотожурналиста Сергей Русанов за предоставените снимки от медийния фестивал „Цяла Русия“ в Сочи за сайта на СБЖ.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.