„Връзката „власт – медии – общество е скъсана от самозабравяне. Дългогодишната липса на демокрация в България доведе до липса на демократични рефлекси по всякакви поводи. Периодично има политици, които се възползват от тази липса и изплуват на крилете на популизма и лъжите.“ Мнението е на Любомир Аламанов, експерт по комуникации и пиар.
Според него „администрацията, която трябва да работи независимо от конкретното политическо управление, е препълнена с калинки, които не знаят какво правят там и системата започва да буксува. Получената амалгама произвежда феноменално устойчив резултат - 150 000-200 000 души смятат, че местата им на държавна служба са спуснати от Божия промисъл, а мисията им е да ни управляват нас - нещастните, бедните хорица. И, ако ги няма тях, Земята ще спре да се върти.“
На въпрос на „Банкеръ“ дали след като ГЕРБ няма шансове за самостоятелно управление , тази порочна практика е на доизживяване, Аламанов отговоря, че „Промяната настъпва. Но за целта, този източен манталитет трябва да бъде изкоренен. Ако трябва, ще се правят избори до дупка и ще се правят уволнения непрекъснато. Иначе няма как да бъде променена системата. Освен това за лошото управление на държавата, не носят вина само политиците, а и всички ние, които го търпим 12 години. Без израстването ни като общество трудно биха изчезнали порочните практики.“
„Медиите са натоварени с големи отговорности, казва още експертът. И да, някои медии отричат, че са зависими - или защото им е по-лесно, или защото така са свикнали. Но страшното е, че за огромно съжаление, част от младите репортери не познават различна практика, освен познатата ни от 12 години насам. Те трябва да осъзнаят, че спокойно могат да не прекъсват предаванията си, за да излъчват безсмислени пресконференции. Особено когато съдържат лъжливи изказвания и внушения. Така работи общественият договор - когато има атака към журналисти, ние като публика ги защитаваме. Но от друга страна, разчитаме на журналистите да ни пазят от политици насилници, което не винаги се случва. От тази гледна точка, това негласно споразумение между масовата аудитория и журналистите в момента е доста нарушено. Вижте как работят нормалните медии в Европа, те цитират политиците, но слагат fact check - този факт не е проверен, това може би не е вярно. Така трябва да стане и в в България - тиражирането на лъжи и удобни полуистини не трябва да продължава.“, подчертава още Аламанов.
м.л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.