Съветът за електронни медии (СЕМ) ще осъществи фокусирано наблюдение на рекламни клипове – аудио и видео, чието съдържание е насочено към популяризиране на храни и напитки. Това членовете на медийния регулатор решиха на днешното си заседание.
Предложението за мониторинга бе дадено от Соня Момчилова, член на СЕМ. „Аз, окуражена и нещо повече – окрилена, от резултатите, които постигнаха нашите последователни усилия по отношение на забраната на рекламата за хазарт, си позволявам да ви предложа нещо, което според мен е съотносимо и съпоставимо като проблем и считам, че то е неотложно и дори закъсняло“, каза тя по време на заседанието, цитирана от БТА.
По думите ѝ фокусираното наблюдение трябва да има за цел установяване на съответствие с разпоредбите на чл. 75 и чл. 76 от Закона за радиото и телевизията (ЗРТ). В част от цитираните текстове се посочва, че търговските съобщения, предоставяни от доставчиците на медийни услуги, трябва ясно да се разпознават като такива, а скритите търговски съобщения са забранени. В търговските съобщения не трябва да се използват техники, действащи върху подсъзнанието, и не трябва да създават опасност за физическото, психическото, нравственото и социалното развитие на децата. Доставчиците на медийни услуги също така следва да изготвят като част от етичния кодекс правила по отношение на неподходящи реклами, придружаващи или включени в детски предавания за храни и напитки, съдържащи хранителни съставки и вещества с хранителен или физиологичен ефект, по-специално съдържащи мазнини, трансмастни киселини, сол и захар, чийто прекомерен прием в хранителния режим не е препоръчителен.
„Вероятно бихте ми възразили, че има доста параграфи, доста алинеи, които не касаят пряко рекламата на този вид артикули, хранителните, имам предвид. И ще бъдете напълно прави. Но ще прецизираме, разбира се, това, което се отнася към описаните забранени вещества, ингридиенти в хранителните продукти онова, което касае здравето на потребителите и най-вече – отново казваме – децата“, каза Соня Момчилова.
Нейното предложение е в обхвата на мониторинга да са програми с национален обхват, сред които БНТ1, „Хоризонт“, „Би Ти Ви“, „Нова телевизия“, „България он еър“, „Дарик радио – България“, а периодът на наблюдението да е в първите две седмици на месец юли.
Важно и неизбежно е да потърсим мнението на Българската агенция по безопасност на храните и Министерство на земеделието и храните, допълни Момчилова. По предложение на Пролет Велкова, член на СЕМ, регулаторът прие за целите на мониторинга да се потърси партньорство и с потребителска организация.
Би могло в едно наблюдение, изследвайки излъчените търговски съобщения, да бъде анализирано в каква част от тях участват в деца, така че да не правим две поредни наблюдения, отбеляза Галина Георгиева, член на Съвета за електронни медии. Предложенията бяха приети единодушно с пет гласа „За“ от Габриела Наплатанова – изпълняващ длъжността председател на регулатора, и членовете – Соня Момчилова, Пролет Велкова, Галина Георгиева и Симона Велева.
Поощряване на качествено съдържание
„Участвайки вече две години в работата на Съвета за електронни медии, смятам, че все пак съветът, освен, че регулира медийното съдържание от лицензираните и регистрирани доставчици на медийни услуги и налага глоби по Закона за радиото и телевизията, все пак би следвало и да поощрява, да насърчава съдържание, което е качествено, предложено на българската аудитория от доставчиците на медийни услуги и особено – качественото журналистическо съдържание, смели журналистически разследвания“, каза Габриела Наплатанова, която изпълнява длъжността на председател на СЕМ от 28 април до 27 октомври тази година. Днес бе първото заседание на поста за нея.
Пред останалите членове на медийния регулатор Наплатанова представи план-програма за дейността на СЕМ през следващите шест месеца. По думите ѝ приоритетът сега е мониторингът на предизборната кампания и изборите, който е вече в ход. Би следвало да се фокусираме и върху адаптирането на документите, които вече са приети от Европейския парламент като Акт за цифровите услуги, Акт за свобода на медиите и как ние в българска среда следва да прилагаме това законодателство, посочи Габриела Наплатанова. Друг акцент в работата на регулатора според нея трябва да е свързан с защитата на децата от неблагоприятно съдържание онлайн, както и защитата на европейските потребители на медийни услуги от влиянието на трети държави извън Европейския съюз.
Изпълняващият длъжността председател на СЕМ предложи организиране на дискусия по текстовете на Акта за свобода на медиите, както и изнесено събитие с представители на ИТ сектора и медиите по отношение на влиянието на изкуствения интелект върху работата на медиите. За юни сме предвидили дейности по медийната грамотност, каза Наплатанова. „Предлагам да ми гласувате доверие да представям СЕМ на срещата на българските медии в чужбина, организирана от БТА“, отбеляза тя.
Габриела Наплатанова предложи още да се обсъди в работен порядък създаването на приложение към сайта на СЕМ, което да събира и обобщава сигналите на зрители и потребители. „Би могло да има и чатбот, който да разяснява основните задачи на СЕМ и да ориентира потребителите СЕМ с какво може да бъде полезен“, допълни тя.
Конкурсите за генерални директори на БНР и БНТ
През следващите месеци предстои още процедура за избор на генерален директор на Българското национално радио (БНР), посочи Габриела Наплатанова. Според нея през месец август ще има яснота относно конкретен график, по дати, за тази процедура. Трябва да се предвидят срокове и за техническата комисия, за да може през октомври месец да се проведе този конкурс, тъй като изтича мандатът на настоящия генерален директор на Българското национално радио, каза Наплатанова.
Тя отбеляза още, че по конкурсът за генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ) е в замразен вид, като следва да се изчака решението на Върховния административен съд, както и евентуалните указания на съда относно как да се продължи тази процедура.
Предлагам отново да прецизираме социологическото проучване и как ще се проведе по отношение на изпълнението на обществената функция на БНТ и БНР, допълни Габриела Наплатанова.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.