По време на международния икономически форум в Санкт Петербург френският военен кореспондент Кристел Неан, работеща в Донбас, е предложила създаване на нови международни журналистически съюзи, включително за работа на базата на руски интернет платформи, за да може по този начин да се противодейства на западния натиск върху медиите.
„Получаваме непрекъснато заплахи, дори имаше опити за убийство – каза по време на сесията „Новите медии на многополюсния свят“, организирана от „Работилница за нови медии“ на Международния икономически форум в Санкт Петербург. - Всички международни организации, които трябва да защитават журналистите, не си вършат работата. Създаването на медиен алианс ще защитава журналистите от репресии и цензура. Днес виждаме, че се нуждаем от платформа, където журналистите да си помагат.“
Тя уточни също, че са необходими нови формати на международни асоциации, „които могат да се основават и на работа в руските социални мрежи, и които ще са в състояние да осигурят свободата на словото и свободата на работа на журналистически асоциации“, съобщава tass.ru/21048579. Например, ако журналисти от Донбас искат да работят в Сирия, те ще имат колеги от Сирия в този съюз, които ще могат да помогнат и да организират пътувания, отбеляза тя. „И друга възможност за такава платформа е – твърди Неан, - да разпространяваме нашето съдържание на повече езици, например, нашата агенция International Reporters работи на френски, английски и руски език. Но ние нямаме журналисти, които да владеят испански език, така че ако имаме вече такъв медиен алианс нашето съдържание ще може да се появи и в испанска версия.“
Също така тя споделя и историята на създаването на International Reporters, като агенция, която обединява чуждестранни военни кореспонденти, работещи в Русия. „Преди създаването на нашата информационна агенция идеята беше да съберем чуждестранни журналисти и да им дадем възможност да работят по-ефективно, защото виждаме, че на Запад е много силна антируската пропаганда – твърди Кристел Неан. - В западните страни има цензура и репресии срещу журналисти, които казват истината. Виждаме, че Джулиан Асандж е в затвора от няколко години, просто защото е казал истината. Един от нашите журналисти във Франция през 2022 г., когато той просто каза истината за това, което се случва тук, беше арестуван. Да вземем Алина Лип. В Германия, откъдето е тя, е заплашена със затвор, защото е казала, че хората в Донбас подкрепят специалната военна операция в Украйна.“
Кристел Неан работи в Русия като военен кореспондент вече 8 години. Както отбеляза самата журналистка, говорейки за причините за преместването си, „защото тук мога да кажа истината, без риск да попадна в затвора“. „Осъзнахме, че имаме много голям проблем – казва Неан. - От дълго време имаше много журналисти - руски и чужденци, които работят в Донбас, например, и всички ние сме в „списъка на смъртта“ – украинския сайт „Миротворец“.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.