Съветът за електронни медии (СЕМ) прие шестмесечния отчет за състоянието на Българското национално радио (БНР), който беше представен от генералния директор на обществената медия Милен Митев. Това стана на редовното заседание на медийния регулатор, което по традиция, въведена от доскорошния председател на СЕМ Соня Момчилова, беше излъчвано на живо в платформата ZOOM и можеше да бъде наблюдавано от всеки интересуващ се.
Отчетът е за времето от 1 ноември 2-23 г. до 30 април 2024 г., и беше приет след дълга дискусия с мнозинство от трима от петимата членове на СЕМ. „За“ гласуваха Соня Момчилова, Галина Георгиева и Габриела Наплатанова. „Против“ се обявиха Пролет Велкова и Симона Велева.
Генералният директор Милен Митев предложи кратка версия на 60-страничния отчет за състоянието на националното радио, като още в началото подчерта, че периодът на отчет съвпада с остър политически дебат в обществото, предсрочни избори, изострена международна обстановка с военни конфликти в Украйна и Газа. Всичко това е сериозно предизвикателство пред журналистите, каза Митев и подчерта, че тъкмо в такива условия БНР е постигнало завиден рейтинг, който се равнява на около една трета от цялата слушателска аудитория на радиопрограми в българския ефир. 110 000 са средно слушателите на радиото във всеки един момент на някоя от програмите на обществената медия.
Голяма е и гледаемостта на подкастите на БНР, а по отношение на достъпността на сайта bnr.bg голяма част от новините вече се четат от изкуствен интелект. В бйъдеще ще бъде създаден носайт и ново мобилно приложение на БНР.
Генералният директор информира за промените в програма „Христо Ботев“, която заедно с програмата на Радио Благоевград се изкачва нагоре и е топ 10 по слушаемост.
Генералният директор не пропусна и казусът със закриването на „Програмна дирекция“. Той подчерта, че след обсъждане в радиото се е стигнало да извода, че „създаването на медийно съдържание в БНР предполага повече взаимодействие между отделните програми на равнопоставени начала и по-добра пряка комуникация между тях, за което няма нужда от посредник и от прекомерна централизация“. Стана ясно също, че се работи и по изготвянето на нови редакционни стандарти.
По време на разискванията по отчета на БНР Пролет Велкова се аргументира, че няма да приеме отчета на Митев заради липсата на плурализъм в предаването „Политически НЕкоректно“ с Петър Волгин. Тя за пореден път окачестви предаванията като пропаганда и каза, че е възмутена, че Петър Волгин като евродепутат си е създал профил в „Телеграм“ с профила на „Политически НЕкоректно“. Генералният директор отговори, че е запознат с този профил и припомни, че Петър Волгин е автор на книга със същото заглавие, която е издадена преди началото на предаването. Волгин държи този профил в „Телеграм“ да остане негов, каза още Митев.
Соня Момчилова напомни, че Петър Волгин беше избран за евродепутат с безпрецедентна електорална подкрепа, което е най-недвусмисленият, най-безспорният атестат за одобрението и за нуждата, която имаше от подобен глас в радиото. Тя каза още, че Милен Митев управлява БНР компетентно, талантливо, менеджърски и с медийно разбиране и с голямо познаване на духа на Старата къща. Затова Момчилова призова Митев да се кандидатера за втори мандат.
Симона Велева каза, че няма да подкрепи отчета заради неизчерпателния финанасов отчет.
А Галина Георгиева подчерта, че не е честно СЕМ да не приеме отчета на БНР и целият екип на радиото да бъде наказан, защото Петър Волгин е бил водещ на „Политически НЕкоректно“.
И. д. председателят на СЕМ Габриела Наплатанова подчерта, че на фона на финансирането, радиото се движи с професионализъм и посочи, че от отчета става ясно, че средната заплата в радиото е с 30 процента под средната за София. Наплатанова постави въпроса как може да бъде преодоляно това. От началото на настоящия управленски мандат до момента доходите, основните заплати в радиото са повишени с близо 40 процента, подчерта Милен Митев.
ФЖМК отвори врати за бъдещите си студенти
Лозан Такев: Държавата на абсурдите
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.