По повод 90-годишнината от рождението и 10-годишнината от кончината на известния журналист Горан Готев в Клуб „Журналист“ в СБЖ се състоя представянето на второто издание на книгата му „Живях при диктаторите на ХХ век“. Събитието събуди голям интерес, какъвто и приживе предизвикваха публикациите на легендарния кореспондент международник, работил във вълнуващи страни по време на преломни десетилетия.
Книгата бе представена от сина на Горан, също известния журналист Георги Готев. Той сподели, че идеята за новото ѝ издание е негова и на сестра му – така отдават почит и към баща си, и към родовата памет.
В събитието в Клуб "Журналист" учстваше и внукът на Горан Готев – неговият пълен съименник Горан Готев-младши, който и физически силно прилича на дядо си.
Георги Готев благодари на събралите се в Клуб "Жуналист" в горещия петъчен следобед, че с присъствието и спомените си съживяват ярката следа, оствена от баща му – Горан Готев, в българската журналистика.
Георги беше поканил да разкаже свои спомени за баща му неговия бизък приятел и колега, ветерана писател Борислав Бойчев, когото представи като „вълшебника на българския език“. Свой емоционален словесен портрет на приятеля си Горан, зареден и с неизменното за общуването между двамата чувство за хумор, Борислав Бойчев е вградил в излязлта си наскоро книга „Когато влакът минава“.
„Горан е явление в българската журналистика – каза Борислав Бойчев. – Той беше добър разказвач и имаше белетристична дарба. От неговия огромен опит ще се учат много международници от поколението, което вече идва. Неговата книга е самобитна, интересна, богата.“
Георги Готев сподели, че е разговарял с генералния директор на БТА Кирил Вълчев за идеята да се създаде музей, съхраняващ паметта за изтъкнати журналисти. Баща му Горан Готев е бил дългогодишен кореспондент по света именно на БТА. „Между другото Кирил Вълчев ми помогна да издиря някогашните секретни бюлетини на БТА, в които са излизали статии на баща ми – каза Георги Готев. – В тях има страшно интересна база данни за всеки, който се интересува от съвременната ни история. Никой още не се е сетил да се разрови из тези архиви." Георги Готев отбеляза, че семействата на отишлите си журналисти пазят и интересни предмети, свързани с тях и с професията им, които също могат да станат експонати в замисляния музей. Самият той е подготвил няколко кашона с такива предмети, използвани от баща му.
Георги Готев обърна внимание на обновената предна корица за второто издание на "Живях при диктаторите на ХХ век" – за нея са използвани пропуски и акредитации, които баща му е запазил от участието си като журналист в най-различни важни събития. Сред най-интересните от тях е срещата в Рейкявик между Роналд Рейгън и Михаил Горбачов през 1986 година.
Георги Готев продължи: "Според мен най-големият журналистически успех на баща ми е неговата среща с Че Гевара – интервюто, което взима от него като кореспондент в Алжир. Но това е и най-големият му журналистически провал, защото интервюто не излиза в България, тъй като в него Че Гевара критикува Съветския съюз и соцлагера. Баща ми разказва за срещата им в главата "Познавах единствения истински комунист" в книгата "Живях при диктаторите на ХХ век". В книгата му ярко изпъква неговото майсторство на журналист да пресъздава такива истории толкова силно, че да развълнува читателя".
Георги Готев даде и още конкретни примери от книгата: "Баща ми сравнява диктаторите с шекспирови герои. Има такива епизоди като този с Иван Стамболич, който става президент на Югославия след смъртта на Тито. Стамболич е един от малкото сърби, които имаха добро отношение към България. Баща ми беше приятел с него. Веднъж тук, в София, му каза да внимава с любимия си джогинг, който може да е и опасен – онзи, който е измислил тичането за здраве, е умрял по време ва тичане. Стамболич отговорил, че е разбрал намека, но не се страхува. Излиза пак да тича – и изчезва, повече нищо не се знае за него. По-късно се разбира, че е убит от фашизоидни формирования. Дефакто го убива неговият "син", защото никой не е направил толкова много за Слободан Милошевич, колкото Иван Стамболич. В продължение на много години той се грижи за него като за свой политически наследник, а Милошевич поръчва да го убият... Такива шекспирови истории разказва баща ми. Мога само да му завиждам, че е имал непосредствен досег с важни личности. В наши дни не е така. Сега политиците се крият зад армия от пиари и го няма това отношение като с равни, каквото баща ми винаги е имал, когато е общувал с известни хора."
Георги Готев добви: "Баща ми пише в книгата, че макар светът да се променя, човешката природа остава същата – и затова диктатори пак ще има. Неговата книга е за диктаторите през ХХ век, но се надявам някой ден някой да напише също толкова майсторски книга и за диктаторите през ХХІ век. Вече има доста кандидати да фигурират като главни герои.“
Усилията на Георги Готев, сестра му и сина му за съхраняването на паметта за известния български журналист Горан Готев е дело похвално и отрадно, защото в днешното ни толкова напрегнато и бурно време много често виждаме край контейнерите за смет изхвърлен, заедно с книгите и вещите им, и самия живот на мнозина неизвестни, а и известни българи. Вълнуващо беше суетенето на Георги Готев преди началото на срещата в памет на баща му, неговото старание да подреди с внимание и любов детайлите, които разказват за неговия баща.
Свои спомени за Горан Готев сподели и поетът-бард Ивайло Диманов, който е работил с него във вестник "Земя". Давайки му думта, Георги Готев сподели, че е открил в библиотеката на баща си по два екземпляра от много стихосбирки на Ивайло – единия е бързал да си купи самият Горан още при излизнето им, а другия Ивайло му е подарявал по-късно с автограф.
„Имах щастието да работя с един прекрасен човек – каза Ивайло Диманов.- Достоен българин, патриот и професионалист. В професията си беше много дисциплиниран и когато кажеше нещо на планьорка, винаги държеше на думата си. Докато беше жив, съм му казвал, че такива хора, като него и баща ми, вече не се раждат. И то не само в професията, но и изобщо. Поколенята след нас са прекалено прагматини, научиха се много бързо да правят пари и това им стана висш социален мироглед. Ценностната им система няма нищо общо с тази на нашето поколение, да не говорим пък за поколението на бащите ни. И Горан, и баща ми бяха идеалисти, които вярваха в някакъв по-хубав свят, който непременно ще дойде".
Ивайло продължи: "Горан беше непрагматичен, романтичен с великолепно чувство за хумор и широка усмивка. Той много тежко преживяваше, когато американците бомбардираха Сърбия, когато разрушиха Белградската телевизия и убиха много колеги журналисти. Бях щастливец да работя с Горан. Във в. „Земя“ имаше и хора, които не разбираха от журналистика – това го тормозеше много. Ако беше жив, нямаше да допусне да съсипят вестника.“
Ивайло Диманов увери, че в Клуб „Журналист“ ще се появи и стол с табелка с името на Горан Готев, както има такива на Марко Семов, Валери Петров, Радой Ралин, Стефан Данаилов и на всички големи имена в културния живот на България.
Свои спомени за Горан Готев сподели и председателят на Етичната комисия в СБЖ Мария Нецова. Тя каза, че се е запознала със сина му Георги още преди 50 години, когато работела в Международния отдел на в. "Отечествен фронт". Оттогава не го е виждала. Срещата ѝ сега с него я развълнувала много. Навремето Горан Готев ѝ представил сина си, който бил студент в Румъния и искал да се пробва в журналистиката, да напише нещо за "Отечествен фронт". Мария Нецова описа младия Георги Готев като подобие на Джон Ленън – с кръгли очила, дълга коса и със сабо. "Написа няколко материала за вестника ни, които показаха неговия талант," изтъкна тя.
Мария Нецова разказа и за журналистическа командировка в Китай, по време на която Горан Готев и тя отразявали посещение на Тодор Живков в азиатскя гигант. "Мога да ви кажа, че докато аз по два-три часа вечер пишех материалите си, Горан ги пишеше за 10-15 минути. Страхотен професионалист, много добър колега и великолепен журналист," обобщи тя.
Какво не правят книгите! Ето и сега второто издание на „Живях при диктаторите на ХХ век“ върна времето и сякаш съживи уважавания и обичан журналист Горан Готев, сякаш неговата незабравима усмивка отново грейна в Клуб "Журналист" и в сърцата ни.
Накрая ми се иска да цитирам думите на Борислав Бойчев за книгата на Горан Готев, изписани на нейната задна корица:
„Читателю, държиш в ръцете си второто издание на мемоарните записки на Горан Готев (1934-2014), най-продължително работилия български журналист в чужбина през ХХ век – повече от 25 години. Те ни връщат към събития, на които все по-малко от сегашните читатели са били съвременници: от откриването на Асуанския язовир до колосалните промени преди и след падането на Берлинската стена.
Книгата се чете с интерес, тя завладява на само поради вещината, с която е написана, но и защото на известните отдавна отминали събития е на хората, техни двигатели и вдъхновители, авторът дава живот. Изпод неговото перо те придобиват плът и кръв, читателят усеща и човешките страсти, движещи събитията. Така миналото придобива телесна температура и емоционални измерения. Авторът се добира до най-интимни моменти на човешкото поведение.
При внимателното и настойчиво вглеждане в исторически фигури на близкото ни минало възниква въпросът: Що за човек е диктаторът?
Новото издание, допълнено със снимки от личния му архив, съвпада с десетата годишнина от кончината му и 90-ата годишнина от рождението му.
Книгата на Горан се чете на един дъх, с лекота, без запъване. А за който като мен имаше щастието да го познава, в нея се чуват и неговият глас, и незабравимият му смях.“
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.