Литературно–художественият музей „Чудомир” в Казанлък изпълнява проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“. Той се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата, съобщиха казанлъшки медии.
Към момента са дигитализирани и описани 2260 единици, като до един месец техният брой ще нарасне на 9000 От общо 62 бележника на Чудомир, в електронен вариант вече са 14.
Директорът на музея Добрина Матова показа и първата тетрадка на писателя, която вече е достъпна в електронен вид. По думите й, началото на дигитализацията е поставено и богатият архив на Димитър Чорбаджийски ще бъде достъпен за желаещите да го разгледат или да го ползват с научна цел, и в същото време оригиналите ще бъдат напълно запазени.
Към момента от 35 папки с архивни единици са дигитализирани 5. Те съдържат бележки, описания на града , околни села и личности , размисли, кореспонденция на Чудомир, информация за лекарите, които са го лекували, разкази за негови съвременници, случки и събития, записките му относно издръжката на две сирачета и други. Впечатлява работоспособността на Димитър Чорбаджийски и неговата енергия да записва всичко, всеки ден да води бележки и да не пропуска интересни подробности от живота около себе си, споделят изпълнителнителите на проекта, цитирани от медиите.
С изграждането на дигиталния хъб архивите на Чудомир ще могат да се ползват в специален кът с два компютъра. След време те ще бъдат достъпни и онлайн, но съдържанието няма да може да се разпространява или копира.
Усилено се работи и по дигитализация на архивния снимков фонд. Направена е първата и основна стъпка към създаването на електронен каталог на личната библиотека на семейство Чорбаджийски. Дигитализирани са картини на Мара Чорбаджийска, част от които са реставрирани, и картини на Димитър Чорбаджийски.
Чудомир /1890 г. – 1967/ оставя следи и в периодичния печат. Негови карикатури и римувани злободневки биват публикувани във всекидневника на Михалаки Георгиев „Балканска трибуна“.Първите му фейлетони, разкази, епиграми са поместени в списанията „Барабан“, „Въртокъщник“, „Остен“, „Жило“, „Червен смях“, както и във вестниците „Слово“, „Зора“, „Искра“ (Казанлък) .
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.