185 г. от рождението на Васил Стоянов, един от инициаторите за създаването на Българското книжовно дружество

  • 31.07.2024
  • СБЖ
  • Златка Михайлова

Регионалната библиотека „Христо Дмирненски“ в Хасково отбелязва185 г. от рождението на Васил Стоянов/ 1839 - 1910 /, един от инициаторите за създаването на Българското книжовно дружество. Роден в Жеравна, той учи в местното килийно училище, а след това в Шумен при Сава Доброплодни и Иван Богоров. Следва славянска филология и право в Пражкия университет, припомнят библиотечните специалисти.

През 1868 г. Васил Стоянов заминава за Браила, където заедно с Марин Дринов, Васил Друмев и Любен Каравелов основава Българското книжовно дружество , на което става деловодител. Редактор е на „Периодическо списание” на БКД (1839 – 1910), основател и пръв библиотекар на библиотеката на дружеството.

Ето какво пише в първия брой на първото българско научно и литературно-критическо издание„Периодическо списание“: „Великият урок на историята вече се оценява прилично в нашия просветен век. Този урок ни показва, че без наука народите не могат да направят нито крачка напред в развитието и усъвършенстването си, не могат да се сдобият с добро и честито бъдеще. Съдбата на народите, които се лишават от просвещението, не може да е друга освен да бъдат, тия народи, най-долни слуги на просветените народи и да им робуват... Само тогава е било най-добре на българския народ, когато учението се е разпространявало помежду ни и е хващало здрави корени в нас...“

Васил Стоянов активно сътрудничи на списанията „Български книжици” и „Общ труд” , вестниците „Съветник”, „Въсток” , „Народност”, „Дунавска зора”, а също така и на чешките периодични издания „Народни листи”, „Час”, „Часопис” .

На 13 февруари 1911 г Българското книгжовно дружество се преименува на Българска академия на науките .

През 2000 г излиза монографията „Васил Д.Стоянов- непризнатия създател на Българското книжовно дружество“. Автор е Корнелия Божанова . През 2022 г отново Академичното издателство "Проф. Марин Дринов"отпечатва книгата и „ Васил Д. Стоянов и Българското книжовно дружество в периода 1877 - 1911 г.“. Авторката разказва за битките за оцеляването на дружеството , за споровете и съглашателствата, за различните интереси на радетелите му, за все повече растящия негов международен авторитет, както и за съдбата на Васил Д. Стоянов.

 

Панорама