СБЖ напомня на министър Калин Стоянов, че далеч по-предизвикателното от сайта novonachalo.com френско сатирично списание „Шарли ебдо” никога не е предизвиквало и полъх на изкушение у властите в Париж да го спират – защото на подобно посегателство няма как да се гледа другояче, освен като на посегателство срещу демокрацията.
През последните дни обществото ни стана свидетел на безпрецедентни действия от страна на МВР в лицето на структурата му ГДБОП, по чието нареждане хостинг-компания спря ползващия услугите ѝ сайт за политическа сатира novonachalo.com, който пародира политика Делян Пеевски.
Случаят беше разгласен от депутат от парламентарната група на ПП-ДБ, чиито активисти са създали сайта. Разбра се също, че те са го възстановили, прехвърляйки го на друг хостинг извън България, след което сайтът тръгнал отново, но станал обект на хакерски атаки.
Спирането на сатиричен сайт от МВР означава и пряко въздействие от страна на това министерство върху свободата на словото, което е прецедент за България. Ето защо с повишен интерес се очакваше обещаното публично изявление по случая от вътрешния министър Калин Стоянов, уверил, че ще представи всички подробности по казуса. Имайки предвид пълното наименование на ГДБОП – Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”, публиката бе силно заинтригувана да научи заради какво именно един сатиричен сайт може да е станал обект на санкция от тази сериозна структура.
Само че в направеното от вътрешния министър Калин Стоянов изявление не се чуха конкретни обяснения какво става, нито аргументация с факти за действията на МВР (ГДБОП). Вместо това министърът изрази възмущение, че друг депутат от ПП-ДБ се е опитвал да разбере директно от специализирана дирекция в ГДБОП подробности за случая, което бе окачествено като „безпрецедентна и арогантна политическа намеса”. Министър Стоянов също така призова да се прави разлика между „свобода на словото” и „сайтове за разпространение на фалшива информация и манипулация” – отново без аргументация за тези свои оценки относно характеристиките на novonachalo.com.
СБЖ няма да се ангажира с мнение за този сайт, но ще напомни, че далеч по-предизвикателното съдържание на известното френско сатирично списание „Шарли ебдо” никога не е предизвиквало и полъх на изкушение у властите в Париж да го спират – защото на подобно посегателство няма как да се гледа другояче, освен като на посегателство срещу демокрацията.
СБЖ също така няма как да взима отношение по политическото напрежение, което отдавна се трупа около личността на министър Стоянов и натежава в цялостната обществена атмосфера. Но сме длъжни да изразим дълбокото си безпокойство от реакциите и коментарите му, свързани със свободата на словото и с визираната публицистична онлайн платформа. Ако действията на МВР са предприети заради установено закононарушение, обществото трябва да бъде прозрачно информирано какво именно е нарушението. Ако няма такова, трябва да се обясни каква друга може да е мотивацията и доколко тя е свързана с обекта за пародиране в сайта – Делян Пеевски. Ако направените от министъра квалификации са официално становище, длъжен е да посочи върху каква аргументация и правна рамка стъпва при формулирането им.
В СБЖ освен това сме озадачени, че този случай не предизвика в продължаващото да действа Народно събрание изискване към министър Стоянов да обясни поне там действията на МВР. Същевременно постоянното покачване на напрежението около личността му съвсем очевидо влошава още повече политическия климат, поражда все повече въпроси за целесъобразността от оставането му на поста, а, както видяхме днес, се оказва и препъни-камък дори за сформирането на ново служебно правителство. Трудно е да не се съзре обоснованост в преценката на президента Румен Радев, който днес отказа да приеме варианта за служебен кабинет с оставащ начело на МВР Калин Стоянов, пояснявайки, че така няма да се „гарантира успокояване на политическата обстановка”.
А успокояването на обстановката и изсветляването на всички алергични към сатира и по-едри от министерските сенки е крайно наложително за общественото ни оздравяване.
Снежана Тодорова,
председател на УС на СБЖ
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.