Фестивал в село Хухла събира българи, гърци и турци

  • 17.09.2024
  • СБЖ
  • Златка Михайлова
На площада в Ивайловград ще се залюлее голямо балканско хоро. Снимка: „Акритес“, Гърция

За 26-ти път в ивайловградското село Хухла, родно място на поета Ивайло Балабанов /1945-2021/ , ще се състои културен фестивал. Вдъхновител и организатор на „Мистериите на Хухла-2024“ , които ще се проведат от 21 до 23 септември, е журналистът, писател и общественик Иван Бунков , със съдействието на фондация „Хохла“, Община Ивайловград и читалище „Обединение“ в Кърджали.

В литературното четене „По древната вода на мойта Арда…“свои творби ще представят Петя Цонева, първи носител на наградата на името на Ивайло Балабанов, учредена от община Ивайловград, Александър Секулов, драматург, поет и романист, Бойко Ламбовски – поет, преводач, и журналист, и други автори от страната. От Истанбул ще пристигне родената в Момчилград Кадрие Джесур , превеждала на турски език Христо Фотев, Любомир Левчев, Едвин Сугарев, Валери Петров, Петя Дубарова.Тя е главен редактор на литературното списание „Небет тепе“ , което излиза двуезично в Пловдив, а сега ще бъде представено в Хухла.

Прочути музиканти ще изнесат концерт в Амфитеатъра на връх Св.Илия над селото. Под диригентската палка на маестро Георги Андреев ще свири Симфоничният оркестър – Враца със солисти на Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. Концертът е със специалното участие на виртуози-инструменталисти от София, Истанбул и Солун, сред които носителят на „Грами“, майсторът на кавала Недялко Недялков. За първи път на това място ще прозвучи музика на канун / струнен инструмент, произхождащ от старата египетска арфа/ в изпълнение на Хакан Гюнгюр.

На площада на Ивайловград е концертът на любителски състави от поречието на трансграничните Арда, Тунджа и Марица . Своето изкуство ще покажат детско-юношеският танцов състав „Свиленче“ от Свиленград, групата „Зейбеклер“ за турски народни танци от Момчилград , формацията за традиционни танци „Акритес“ от съседния Александруполис. Накрая зрителите ще се заловят на общо балканско хоро.

Изложба от автентични тракийски носии от филма „Капитан Петко Войвода“, представяне на книгата на Калина Копринкова „ Хухла, минало и настояще“, излети до сакрални места допълват програмата на тридневния фест, който завършва с връчване на наградата „Почетен селянин“.