Изложба, посветена на 200-годишнината от първото издание на „Рибен буквар“ на Петър Берон, беше открита в Библиотеката на Румънската академия (РА) в Букурещ.
В нея е показана и разказана историята и част от съдържанието на изданието и на неговия автор, чиито живот е свързан с Румъния. Той живее и учи в килийното училище в Брашов, а след това и в Княжеската академия в Букурещ. Владее девет езика и е автор на около 20 научни труда.
В изложбата е отбелязано, че „Рибният буквар“ е решителна част от създаването на първата модерна институция у нас – новото българско училище.
Експозицията е част от събитията, посветени на 155-годишнината на Българската академия на науките (БАН) в Румъния. Тя беше предшествана от подписване на ново споразумение за сътрудничество между БАН и РА, информира БТА.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски коментира, че от буквара е видно, че Петър Берон не го е създал само с мисъл за изучаване на азбуката.
„Ако разгледате изложбата, ще видите, че букварът не е само за азбуката. В него са включени толкова много неща, че той може да се определи като първата българска енциклопедия“, каза акад. Ревалски.
На изложбата присъстваха още генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, представителят на Българската патриаршия в Букурещ протойерей Кирил Синев, директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова ,както и група от стажант-аташета от Министерството на външните работи. Утре българската делегация ще посети и паметната плоча, посветена на създаването на Българското книжовно дружество на 12 октомври 1869 г. в двора на българската църква „Възнесение Господне“ в Браила.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.